Byrådsmedlem mister års arbejde i it-tyveri

Et simpelt indbrud, hvor det eneste bytte for tyven var en bærbar pc, har gjort at byrådsmedlem og kriminalkommissær Per Lydiksen Laursen fra Odense har mistet adskillige års arbejde. Han havde fået stillet pc'en til rådighed af Odense Kommune, men skulle selv stå for at tage backup. Det nåede han ikke, før det var for sent.

Et ferieforladt hus eller et øjebliks uopmærksomhed er alt, hvad der skal til, for at flere års arbejde forsvinder for altid i armene på en tyveknægt.

Tekniske fejl kan man aldrig gardere sig imod, men en anden trussel kan få endnu værre konsekvenser.

Bærbare pc'er er et stort hit hos indbrudstyve, som udover hardwaren også får adskillige gigabytes dokumenter, breve og billeder med i købet.

Hardwaren kan erstattes, men det kan dokumenterne ikke, medmindre man har taget backup.

Det havde byrådsmedlem for Venstre og kriminalkommissær Per Lydiksen Laursen fra Odense ikke.

Års arbejde væk

Da han i weekenden vendte hjem fra ferie var villaen brudt op, og den bærbare pc, som kommunen havde stillet til rådighed, var som det eneste forsvundet sammen med tyven.

- Der lå et hav af digitale billeder, undervisningsmaterialer i forbindelse med håndbold, breve, bestyrelsesreferater og dagsordener fra mit arbejde med idræt, slægtsforskning og alt fra mit politiske arbejde, fortæller Per Lydiksen Laursen.

Pc'en var stillet til rådighed af Odense Kommune, hvor Per Lydiksen Laursen sidder i byrådet for Venstre.

Indholdet på pc'en er krypteret, så uvedkommende ikke kan læse dokumenterne, men for Per Lydiksen Laursen betyder indbruddet et tabt af mange års arbejde.

- Jeg kan håbe, at man tyven den ud, når han finder ud af, at han ikke kan åbne den, så nogen finder den. Umiddelbart tror jeg ikke på, at jeg får den tilbage, siger Per Lydiksen Laursen.

Han ville have taget en backup, hvis der havde været installeret en cd-brænder i pc'en, men Odense Kommune ville ikke udskifte det almindelige drev med en brænder.

Derfor købte Per Lydiksen Laursen i stedet en Flash-USB-nøgle, men fik ikke taget den i brug inden ferien.

- Det nåede jeg ikke. Nu er det for sent, erkender han.

Data skal ligge på servere

I den konkrete sag er det først og fremmest Per Lydiksen Laursen, som har mistet alle sine data. De allervigtigste dokumenter fra byrådsarbejdet ligger hos Odense Kommune, og det er også der, de hører hjemme.

- Som udgangspunkt har man aldrig data liggende på harddisken. I stedet har man et spejlbillede, mens selve dataene ligger på virksomhedens server, siger teknisk chef Peter Vestergaard fra sikkerhedsfirmaet Protego.

En undersøgelse, som it-firmaet Computer Associates fik foretaget for nyligt, viste, at mere end halvdelen af de virksomheder, der har mobile medarbejdere, overlader det til medarbejderne at tage backup.

- Det er besværet, der får folk til at sige til sig selv, at deres pc aldrig bliver stjålet. Det skal være fuldautomatisk, og vi er i dag nået til et teknologisk stade, hvor der ikke er nogen undskyldning for ikke at tage backup, siger kommunikationschef Per Østergaard fra Computer Associates.

Det synspunkt er Peter Vestergaard fra Protego helt enig i.

- Backup skal ikke være den enkeltes ansvar. Og det skal ikke være noget med at brænde cd'er, som bliver spredt eller forsvinder. Hvis det er data, som tilhører virksomheden, så skal det ligge på virksomhedens servere, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job