Kæmpe tv-handel på plads: Internationalt medieselskab sælges for 250 milliarder kroner

Comcast har sikret sig opkøbsrettighederne over Sky, som bliver solgt for omkring 250 milliarder kroner.

Artikel top billede

Tv-selskabet Sky er blevet solgt til det amerikanske medie- og teleselskab Comcast, efter at selskabet har vundet opkøbsrettighederne over konkurrenter som Walt Disney og 21st Century Fox.

Comcast vandt auktionen på Sky, der ejes af den engelske mediemogul Robert Murdoch, med et tilbud på 17,28 pund per aktie svarende til i alt 30 milliarder pund eller omkring 250 milliarder kroner.

Sky kommer nu til at operere uafhængigt. Comcast melder, at selskabet ikke ønsker at ændre på ledelsen hos Sky, og virksomhedsdriften vil forblive decentral.

Det skriver Ritzau.

Handlen gennemføres, også selvom Comcast ikke formår at købe de 39 procent, som Fox ejer, da overtagelskravet er sat på 50 procent af den samlede aktibeholdning plus én aktie.

Comcast ejer blandt andet Xfinity, Universial Studios og CNBC.

Dermed valgte mediemogulen Rupert Murdoch med det amerikanske medieselskab 21st Century Fox ikke at matche prisen.

Stor kabale er i gang

Handlen af Sky har været undervejs i længere tid, fordi selskabet har midlerne til at udfordre Netflix, Amazon, Apple og Google på det amerikanske marked.

Disney har kaldt Sky kronjuvelen af 21st Century Fox' aktiver, og Disney forudså for nyligt, at Skys profit vil stige med helt op til en tredjedel i løbet af de kommende år.

Det skyldes først og fremmest, at man har sparet penge på den nye tv-aftale for den engelske fodboldliga, Premier League.

Sky er derfor en guldkalv for alle de interesserede selskaber Comcast, Disney og 21st Century Fox.

Det skyldes ikke mindst de muligheder der er fremadrettet, da Sky planlægger at ekspandere sin målgruppe til blandt andet det amerikanske marked.

Læs mere om den store kabale af virksomhedsoverdragelser, der lige nu er i gang mellem de store internationale tv-selskaber: Britisk mediemogul skal finde 217 milliarder inden fredag i vanvittig handelskabale mellem internationale mediegiganter: Få overblikket over hvem, der køber hvem

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S