På 18 måneder skal Mads Madsbjerg udrulle omfattende cloud-system over hele verden for FLSmidth: "Mit mål er at komme af med vores egne datacentre i løbet af de næste par år"

Oracle Open World, San Francisco: Den danske ingeniørmastodont FLSmidth har indledt en omfattende cloud transformation, der på sigt skal flytte stort set alle virksomhedens it-systemer i skyen. "Mit mål er at komme af med vores egne datacentre i løbet af de næste par år, så alt bliver driftet i skyen på en eller anden måde," lyder det fra selskabets CIO.

Artikel top billede

Mads Madsbjerg, CIO hos FLSmidth, leder 300 it-medarbejdere fordelt over hele verden. Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i den cloud transformation den danske ingeniørvirksomhed FLSmidth står over for
  • Indsigt i udfordringerne med at standardisere forretning og systemer på tværs af en organisation i 50 lande
  • Læs i hvilken rækkefølge de forskellige systemer skal flyttes i skyen
  • Find ud af hvilke leverandører og løsninger der er i spil
  • Bliv klogere på hvorfor it-folk slet ikke er så omstillingsparate, når det kommer til stykket
1.930
9:45 min
Oracle Open World, San Francisco: FLSmidth's omkring 12.000 ansatte er spredt i 50 lande.

Det giver den danske ingeniørgigant logistiske udfordringer - ikke mindst til koordinering af transport - i forbindelse med store byggeprojekter.

Hidtil har hver enkelt krog af FLSmidth selv skulle arrangere og koordinere transporten lokalt, men i oktober 2018 har selskabets CIO, Mads Madsbjerg, lanceret et globalt cloud-system, der skal sikre bedre og billigere transport for ingeniørvirksomheden.

Valget er faldet på Oracles Transportation Management, der betyder, at FLSmidth fremover skal lave globale transportaftaler.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS