Artikel top billede

Nokia indblandet i gigantisk hvidvaskningssag - kan have modtaget 640 millioner kroner fra fiktive selskaber

En berømt finansmand og hvidvaskningsjæger anklager Nokia for at være involveret i en gigantisk hvidvaskningssag.

Nokia er blevet identificeret som den største individuelle modtager af midler, der er relateret til en aktuel hvidvasknings-anklage mod Nordea.

Det skriver Bloomberg med henvisning til den berømte investor og hvidvaskjæger Bill Browder.

Det fremgår af dokumenter, som Bloomberg er kommet i besiddelse af, at intet mindre end 97,2 millioner dollar (640 millioner danske kroner), der muligvis er blevet hvidvasket, er endt på Nokias konto hos Nordea.

Beløbene lader ifølge Bloomberg til at være relateret til Nokias mobilforretning, der i 2014 blev afhændet til Microsoft.

”Nokia tager denne type anklager meget alvorligt, men vi kan ikke kommentere på dem, før vi har set indholdet af anklagerne fra hr. Browder,” oplyser Brett Young, talsperson for Nokia, i en udtalelse der blev offentliggjort søndag.

Tråde til Danske Bank-sag

Ifølge Bill Browder er i alt 405 millioner dollar blevet hvidvasket gennem Nordea i en sag, der angiveligt er forbundet til den aktuelle skandale med hvidvaskning i Danske Bank.

Bill Browder oplyser, at de midler som Nokia modtog kom fra fiktive selskaber med konti i Ukio Bank i Litauen. Selskaberne er ifølge Bill Browder oprettet med det formål at hvidvaske penge og unddrage sig skatter.

Læs også:
Kontroversielt it-system anvendt til at afsløre hvidvask-skandale i Danske Bank




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere