Teliasonera udbetaler 24 mia. til aktionærer

Nordens største teleselskab, Teliasonera, er klar til at udbetale 24 milliarder kroner til selskabets aktionærer efter et overskud på 5,3 milliarder kroner i første halvår af 2004. Koncernchef Anders Igel lover, at selskabet med købet af Orange er klar til at tage kampen op med TDC og Sonofon på det danske marked.

Teliasonera er klar til at forgylde sine aktionærer efter at have fordoblet overskuddet i andet kvartal 2004 i forhold til samme periode året før.

I alt omkring 24 milliarder kroner er Teliasoneras bestyrelse klar til at uddele i løbet af perioden 2005 til 2007.

Udbetalingen kan dog blive mindre, hvis Teliasonera øjner muligheden for en attraktiv investering, som det skete, da selskabet tidligere på måneden meldte sig klar til at købe Oranges danske forretning for 4,5 milliarder kroner.

Sammenlægning vil styrke
Koncernchef Anders Igel er overbevist om, at sammenlægningen af de to selskaber vil styrke Telia Mobiles chancer for at tage kampen op med Sonofon og TDC.

- Orange-forretningen i Danmark giver os en kritisk masse for at blive et kraftfuldt alternativ til de to dominerende aktører på det danske marked, siger han.

I alt omsatte Teliasonera i første halvår af 2004 for 32,7 milliarder kroner. Det er et lille fald i forhold til samme periode året før. Selskabets indtjeningsmargin er samtidig under pres, men det ændrer ikke planerne om at udvide positionen som nordens største teleselskab.

- De nordiske og baltiske markeder står de nærmeste år over for gennemgribende forandringer, hvor takten i overgangen fra faste til mobile og internetbaserede tjenester forventes at accelerere, siger Anders Igel.

Han er tilfreds med, at selskabet har forsvaret og i visse tilfælde styrket sin markedsposition på et konkurrencepræget marked ramt af prispres.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job