Jesper sidder med ansvaret for alle softwarelicenser hos Velux: ”Det er sværere, end de fleste gør sig forestillinger om"

Interview: I otte år har Jesper Beck Lassen arbejdet med at holde styr på et softwarelandskab hos Velux, der består af 3.500 forskellige versioner fordelt på 1.000 forskellige producenter. En af de vigtigste forudsætninger er at have ledelsens opbakning - også selvom, der ikke lander store millionbesparelser hvert år.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan oplever Jesper Beck Lassen rollen som software asset manager
  • Derfor er software asset management svære end de fleste forestiller sig
  • Derfor skal man passe på med bare at forvente besparelser hvert år
  • Her er hans gode råd til at fastholde kontrollen med software i virksomheden
1.353
7 min
For virksomheder, der endnu ikke for alvor er begyndt en arkæologisk softwareudredning, er det ikke ualmindeligt, at en enkel mand kan hive millioner ud af softwarebudgettet her og der og stolt gå op til CIO, CFO eller CEO med en pæn pose millioner.

En mand, der kender til arbejdet med at få styr på bunkerne af software og licenser, er

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S