Video: Denne foldbare mobil er den mest lovende af sin slags til dato

Den kinesiske mobilproducent Xiaomi offentliggør et minut langt videoklip, hvor selskabets første mobil med foldbar skærm vises frem. Den ser lovende ud.

Artikel top billede

Grundlæggeren af den kinesiske mobilproducent Xiaomi, Lin Bin, er sammen med selskabets nyeste smartphone stjernen i et nyligt udgivet filmklip.

Her ses han med det, der ligner en tablet, som ved lidt skærmorigami kan klappes sammen til en smartphone.

Modsat eksisterende prototyper fra blandt andre Samsung og den kinesiske producent Royole, vælger Xiaomi at folde skærmen to steder, både for oven og for neden, hvilket ender med at give et ganske elegant indtryk.

Se også: Samsung løfter sløret for selskabets første foldbare smartphone: Se den i aktion her

Prototypen fungerer tilsyneladende under seancen, hvor en videochat skifter ganske gnidningsfrit fra tablet-tilstanden til den mere kompakte sammenklappede tilstand.

Hvad den særlige tablet-mobil ydermere kan, præciserer Xiaomi ikke, omend det i videoklippet nævnes, at der her er tale om en prototype.

Telefonens software er Xiaomis MIUI-interface, som hos selskabets øvrige telefoner er bygget op over Android-styresystemet.

Xiaomis teaser-video lægger kimen til det, der sandsynligvis bliver en mindre bølge af foldbare smartphones, når årets største mobil-messe, MWC-messen, åbner portene sidst i februar 2019.

Her forventes Xiaomi og mange andre førende mobilproducenter som Samsung og Huawei at vise foldbare koncepter frem.

Den unikke smartphone kan ses i aktion i videoen herunder:

Se også: Her er klodens første foldbare smartphone

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen