Lige nu opgraderes DNS-systemet for at sætte en stopper for DDoS-angreb

I dag er det DNS Flag Day, og alle store DNS-leverandører skal i sving med at opdatere deres tjenester for at sætte en stopper for DNS-angrebene. Husk at opdatere, hvis du driver din egen DNS.

Artikel top billede

I dag er det store-opdaterings-dag for DNS-tjenester verden over.

Softwaren skal opdateres dels for at give hurtigere opslag, dels for at give operatørerne mulighed for at indføre ny funktionalitet til beskyttelse mod de tilbagevendende DDoS-angreb, skriver Computerworlds svenske søstermedie Techworld.se.

Opgraderingen handler konkret om at komme af med en sværm af tillæg til DNS-protokollen og udvidelser af den såkaldte resolver-software, som i mange tilfælde ligefrem bidrager til, at DDoS-angrebene kan gennemføres.

Techworld skriver, at opdateringen af eksempelvis BIND og Microsoft Azure DNS vil ske i dag eller i den nærmeste fremtid.

De fleste store DNS-tjenester som Cloudflare, Cleanbrowsing, Facebook, Cisco, Google, Microsoft og Quad9 vil følge umiddelbart efter.

Målet er, at alle fremover følger EDNS-standarderne fra 1999 (Extension mechanisms for DNS).

Ændringerne vil påvirke alle seriøse DNS-servere, som ikke stringent følger den første DNS-standard fra 1997 kaldet RFC10356, eller de nyere EDNS-standarder RFC2671 og RFC6891.

Hvis man eksempelvis vil benytte sikkerhedsprotokollen DNSSEC er det en forudsætning, at man følger EDNS

Hvis man vil teste sit eget domæne, kan det gøres på DNS Flag Days hjemmeside, som du finder her.

Ifølge Internetstiftelsen i Sverige (IIS), der svarer til DK Hostmaster, er det er vigtigt for alle virksomheder, som har egen DNS-drift, at være på stikkerne.

Det er ikke kun resolver-softwaren, som kan gøre knuder - firewalls og anden software kan have problemer med at følge standarderne, lyder det.

Et godt råd

Hvis du ejer et domæne men benytter en ekstern DNS-service, kan det være en god ide at tjekke den fremtidige funktion med leverandøren, lyder det gode råd fra IIS.

Den vigtigste gevinst ved dagens store opdatering er, at det bliver betydeligt sværere at gennemføre DDoS-angreb ved at udnytte svagheder i DNS.

Det stopper måske ikke helt, men de protokol-tillæg, som nu bliver fjernet, spiller en afgørende rolle for, at DDoS-angreb kan gennemføres.

Protokol-tillæggene komplicerer og påvirker hele DNS-systemet på en måde, som gør det svært at indføre nye metoder til at bekæmpe angrebene, skriver TechWorld.se.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura