Fremadstormende dansk bank-app får tilført næsten 100 millioner kroner: Nu skal hele Norden erobres

Den populære bank-app Lunar Way har fået tilført lige knap 100 millioner danske kroner, som banken vil bruge på erobre hele Norden.

Artikel top billede

Den danske app-baserede bank Lunar Way har fået tilført 97 millioner kroner i frisk kapital i en ny investeringsrunde.

Det skriver det amerikanske tech-medie Techcrunch.

Ifølge det amerikanske medie er det den nordiske kapitalfond Seed Capital og blandt andet venturekapitalselskaberne Greyhound Capital og Socii Capital, der står for hovedparten af den tilførte kapital.

Den er bankens ambition, at den nye kapital skal bruges til at erobre hele det nordiske marked, der samlet set har 27 millioner potentielle kunder.

”Det har taget os nogle år at bygge en app, der passer til de forskellige behov i de forskellige nordiske lande, men nu er vi et sted, hvor vi er en seriøs konkurrent til traditionelle banker. Vores mål er – og har altid været- at grundlæggende ændre på status quo i banksektoren,” siger Lunar Ways stifter Ken Willum Klausen til Techcrunch.

Læs også: Drop filialerne og din net-bank: Danskere på vej med den app-baserede bank - sådan fungerer den

Nye banklicenser

Kapitaltilførelsen kommer kort tid efter, at Lunar Way kunne offentliggøre at selskabet har fået en såkaldt PISP-licens og en AISP-lceins, der betyder, at selskabet blandt andet tilbyde en række mere avancerede bankfunktioner.

Eksempelvis gør licenserne det muligt for brugerne at få et komplet overblik over alle deres konti uanset, hvilke bank den pågældende konto er tilknyttet.

”Samlet set bliver det muligt for brugeren at styre hele sin økonomi igennem Lunar Way-appen, med alle dens funktionaliteter og fokus på den gode brugeroplevelse," sagde Morten Sønderskov, driftsdirektør i Lunar Way i en pressemeddelelse, da de nye licenser blev offentliggjort.

Læs også: Startup-virksomheder klar til opgør med de gamle banker: EU-bombe kan køre bankerne ud på et sidespor

Bankdirektiv giver store muligheder

Licenserne er blevet mulige som led i EU’s bankdirektiv PSD2, der bev indført sidste år. I forbindelse med indførelsen af PSD2-direktivert vurderede Morten Sønderskov, at den langsigtede konsekvens af direktivet ville blive, at kunderne nu i højere grad vil vælge den bank, der tilbyder de bedste digitale features og den bedste brugerflade.

”For kunden kan det blive sekundært, hvor kontoen reelt har hjemsted. Det der betyder noget for kunden i dagligdagen er den brugerflade og den app, som de bruger til at interagere med banken i. Det betyder, at en del af konkurrenceparametrene nu kan blive flyttet ud til en tredjepart,” sagde han til Computerworld.

Ifølge Techcrunch byder Lunar Way i øjeblikket 10.000 nye kunder velkommen hver eneste måned.

Lunar Way er dog ikke den eneste app af sin slags på vores breddegrader. I efteråret kunne Computerworld således fortælle, at den app-baserede tyske bank N26, der har et koncept der er næsten identisk med Lunar Ways, blev lanceret i Danmark.

Det kan du læse mere om her:

Fremadstormende global mobil-bank med 1,5 millioner kunder er netop blevet lanceret i Danmark: Gør sig klar til at udfordre den danske bank-sektor

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job