IBM-topchefer fældet af intern revision

Danmarks største it-selskab, IBM, har i al stilhed sagt farvel til direktionsmedlem Flemming Noes-Rasmussen og fem andre, hvoraf flere har været ledende medarbejdere. Udrensningen skyldes interne revisioner, der har påvist, at visse af IBM's interne regler ikke er blevet fulgt.

Interne revisioner hos IBM Danmark har resulteret i en større udrensning blandt ansvarlige på softwareområdet.

Den mest prominente exit står direktionsmedlemmet Flemming Noes-Rasmussen for, men Computerworld erfarer, at yderligere fem medarbejdere - heraf flere ledende - også har forladt selskabet.

Flemming Noes-Rasmussen har ? flere år før han fylder 60 år ? valgt at gå på pension.

I 2001 indtog han som 53-årig den prestigefyldte post som direktionsmedlem med ansvar for softwareområdet.

Vil ikke kommentere sagen

Selv oplyser den tidligere IBM-topchef til Computerworld, at han gik på førtidspension inden sommerferien takket være en gunstig pensionsordning. Derudover ønsker han ikke at kommentere sagen.

IBM indbød ikke til afskedsreception for direktionsmedlemmet, der ifølge Computerworlds kilder ellers havde været selskabet en særdeles god mand i mange år. En god mentor for yngre. En dygtig sælger, men også en sælger, der var karakteriseret af stor risikovillighed.

Sagen er endnu et eksempel på, hvordan de hårde opstramninger i kølvandet på Enron-skandalen stadig sender drastiske dønninger ud i amerikanske koncerners danske datterselskaber.

Det først kendte danske offer for minutiøse revisorers ekstra kritiske øje blev Peter Perregaard, Oracles europachef. Han anlægger imidlertid nu sag mod Oracle for uberettiget fyring.

Yderligere fem fra IBM ud i kølvandet

Hos IBM førte nok en revision på softwareområdet til, at yderligere fem medarbejdere måtte forlade IBM Danmark efter Flemming Noes-Rasmussen.

For alle sager gælder, at der har været tale om overskridelse af IBM?s regler for, hvem der har ret til at godkende hvad. Problemet lå i særligt gode betingelser, som visse kunder opnåede.

I hvert fald den ene revisionsrunde vedrører 2000 og 2001, og de fem berørte på softwareområdet refererede da til Flemming Noes-Rasmussen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Lars Mikkelgaard-Jensen, der overtog posten som administrerende direktør for IBM Danmark i januar i år.

Kommunikationschef i IBM Anders Lund Rendtorff afviser at kommentere sagen:

- Men jeg kan bekræfte, at vi lever op til den lovgivning, vi skal - inklusive den amerikanske Sarbanes Oxley-lovgivning, siger han.

Stor risikovillighed

Det er karakteristisk, at IBM-sagerne og Oracle-sagen vedrører software-området, mener Henrik Zangenberg, nuværende direktør i Gartner Group i Danmark og selv tidligere medarbejder hos IBM.

Han understreger dog, at han intet kender til de aktuelle sager, men siger:

- Man vil sandsynligvis mange steder i it-branchen kunne finde eksempler på software-kontrakter, hvor interne delegeringsregler er blevet bøjet og måske endda omgået. Risikovilligheden er større på grund af den mindre finansielle eksponering - i modsætning til inden for hardware og serviceydelser, siger Henrik Zangenberg.

Denne artikel stammer fra den trykte udgave af Computerworld, der fredag bringer mere om IBM-sagen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S