Nvidia taber terræn til Intel og ATI

Grafikchip-producenten Nvidia taber terræn til konkurrenterne Intel og ATI. Nvidia har i et par år været den ukronede grafikkonge, men fik seneste kvartal et overraskende fald i indtjeningen på hele 80 procent, fordi salget af grafikchips, der ikke er integreret i systemet, kun stiger langsomt.

Den amerikanske grafikchip-producent Nvidia er presset af konkurrenterne, fordi salget af grafikchips, der ikke er integreret i systemet, halter efter resten af markedet, skriver Cnet.

Nvidia har i flere år været den førende selvstændige leverandør af grafikchips, men måtte i det seneste kvartal overraskende se indtjeningen falde med 80 procent, hvilket straks fik selskabets aktie til at dykke med en femtedel.

Selskabets topchef, Jen-Hsun Huang, skyder skylden på faldende markedsandele og hård konkurrence med den canadiske grafikchip-producent ATI.

Intel fører an

Specielt er Nvidia presset af, at markedet for integrerede grafikchips vokser hastigt.

Det har ifølge analysefirmaet Jon Peddie Research givet Intel en dominerede markedsandel for grafikchips på knap 38 procent.

Nvidia er til gengæld gået tilbage, så selskabet med godt 23 procent af markedet nu står helt lige med ærkerivalen ATI.

Selskabet har specialiseret sig i markedet for selvstændige grafikchips, men det er et af de langsomste vækstområder inden for salget af grafikchips.

Producenter dropper Nvidia

Flere pc-producenter har samtidig droppet Nvidia, fordi selskabet på den teknologiske side i flere tilfælde er blevet overhalet af produkter fra ATI.

Konkurrencen mellem de to selskaber bliver endnu hårdere, når næste generation af spilkonsoller fra Microsoft og Sony kommer på markedet.

Her har Nvidia hidtil leveret grafikchips til Microsofts Xbox og ATI til Nintendos Gamecube. Microsoft har dog allerede nu valgt at smide Nvidia på porten til fordel for ATI til den næste udgave af Xbox.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS