Oticon har sat turbo på agil udvikling med rammeværket SAFe: "Det giver bedre styring og en ro i organisationen og en større arbejdsglæde blandt medarbejderne"

Danske Oticon brugte to et halvt år på at implementere det agile rammeværk SAFe. Det har været nødvendigt i takt med at software fylder mere og mere i organisationen og det rigtige valg, lyder det fra Oticons udviklingsdirektør.

Artikel top billede

Testlab hos Oticon. Benyttes til at fremvise og afprøve høreapparaterne i en hverdagskontekst koblet sammen med forskellige smarte ting som tv, Amazon Alexa og internetforbundne elpærer.

Billede: Oticon.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor valgte Oticon at basere softwareudvikling på rammeværket SAFe
  • Sådan satte Oticon gang i en agile transformation
  • Derfor mener Oticons Udviklingsdirektør at SAFe var det rigtige valg
  • Disse gevinster har Oticon hentet som følge af SAFe
1.149
5:45 min
Når man som den danske producent af høreapparater Oticon går fra en virkelighed, hvor hardware fylder det hele, til at software sætter takten for udviklingen af nye produkter, er der behov for en ny måde at arbejde på.

Avancerede algoritmer, kunstig intelligens og kodearbejdet fylder mere og mere i de højteknologiske høreapparter fra Oticon, og her bliver traditionelle vandfaldsmodeller hurtigt for langsomme og for klodsede til at understøtte den udviklingsturbo, som der kræves.

Som så mange andre virksomheder valgte Oticon for et par år siden også at gå ned ad den agile vej.

Finn Møhring, der er direktør for Oticons flere hundredmand store udviklingsafdeling, fortæller,

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S