Artikel top billede

(Foto: John Bräuner /egionshospitalet Randers)

Region Syddanmark taber rettighedsstrid om sundheds-app til dansk it-virksomhed

Efter tre år er en langtrukken navnestriden mellem Region Syddanmark og det aarhusianske Visikon endelig afgjort.

Efter fem år skal Region Syddanmark nu ændre navnet på sin sundheds-app, Mit Forløb.

Det sker efter, at Patent- og Varemærkestyrelsen har afgjort, at det aarhusianske selskab Visikon har rettigheden til navnet på virksomhedens egen app af samme navn.

Det skriver mediet MedWatch.

Læs også: Ballade i styregruppe for telemedicin: Medlem melder sig ud i protest over dobbeltaftale med CGI

"Det er en stor lettelse og glæde efter tre års kamp endelig at få fred til at fokusere på vores kerneopgave med at levere sundhedsinformation, alle kan forstå. Og at der ikke længere er tvivl om navnet Mit Forløb," siger Anders Nejsum, administrerende direktør i Visikon, til MedWatch.

Retssagen har stået på i tre år mellem it-selskabet og Regionen.

Selskabet kontaktede Region Syddanmark i 2015, da man blev opmærksom på, at Regionen havde en lignende app med præcis det samme navn.

Læs også: Formand for udbudsforening afviser hård kritik fra fratrådt styregruppemedlem: ”Det er foregået lige efter bogen”

Men efter afgørelsen fra Patent- og Varemærkestyrelsen er Region Syddanmark nu altså tvunget til at ændre navnet.

Appen fra Region Syddanmark er patienterne i regionens kontakt med sundhedsvæsnet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere