Ugen i tech: Google Nest Hub får dansk debut / Oversigt: Her er de største nyheder fra årets Computex-messe

Google Nest Hub får dansk debut / Oversigt: Her er dDe største nyheder fra årets Computex-messe

Artikel top billede

Google første bud på et smart-display lander denne uge i de danske netbutikker: Google Nest Hub, også tidligere kendt som Google Home Hub, som Computerworld tidligere har anmeldt her.

Med sit syv tommer store display og en særlig variant af Android styresystemet tilpasset til stemmebetjening tilbyder Google en assistent tiltænkt til hjemmet.

Her serveres nyheder, digital fotoalbum, video-streaming over blandt andet YouTube eller Chromecast samt de stemmestyrede funktioner som kendetegner Google Home smart-højtalerne.

Prisen debuterer ved 999 kroner og smartskærmen kommer i to farver hvid eller ’charcoal grey’.

Læs også: Nu kan danskerne omsider få den snedige Google Home til hjemmet

Nyt fra Computex ’19

En af fjernøstens allerstørste elektronikmesse lukker ned for i år.

Det sker efter at alle industriens tenorer, indenfor særlig pc-elektronik, præsenterede nogle årets store nyheder for deres 2019-portefølje.

Største nyhed sørgede amerikanske AMD for, med en af selskabets største processorlanceringer i flere år.

Her så tredje generations af Ryzen-CPU’erne dagens lys med løfter om særlig høj ydelse, skarpe priser og lavt strømforbrug.

Læs alt om den nye processorkollektion her.

Intel var ikke længe om at svare igen på AMD angrebet med lanceringen af deres hurtigst snurrendeIntel processor til dato samt en tidslinje for lanceringen af deres længe ventede 10nm CPU-platform.

Den kan du læse mere om her: Efter fem års ventetid: Det vil Intels længe ventede 10nm CPU levere

Dertil løftede AMD sløret for hvad der kan blive deres mest konkurrencedygtige grafikkort i lang tid med den nye serie af RX 5700 kort. Læs alt om dem her.

Computex lægger som sædvanligt også scenen for offentliggørelse af alskens nye spændende computerprodukter, herunder den vilde Asus Zenbook Pro Duo som klemmer to 4K skærme ned i en enkel power-maskine.

HP var også leveringsdygtig i spændende laptop-nyt, med en ny kollektion af træ-beklædte laptops i ’Envy’-serien. Udgangspunktet her er den samme som selskabets stærke-design maskiner, men altså med mulighed for træpaneler spredt omkring på kabinettet.

Processor-producenten Qualcomm gik sammen med Lenovo også ud og skabte overskrifter, ved at kombinere Qualcomms kommende Snapdragon 8cx CPU-platform med 5G-antenne ned i en Lenovo prototype, som kan matche Core i5 kræfter i op til et helt døgn på en enkel opladning.

Se også: Her er den første 5G-pc: Den ydmyger din bærbar ved at holde strøm i 24 timer

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job