Mozilla på vej med abonnements-ordninger til efteråret - men lover, at Firefox fortsat vil være gratis

Selskabet bag Firefox-browseren, Mozilla, er på vej med abonnements-ordninger, som ventes lanceret til efteråret.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Selskabet bag Firefox, Mozilla er på vej til at indføre betalingskrav på en række services.

Mozilla har i årevis hentet langt størstedelen af sin omsætning via partneraftaler med selskaber, der anvender selskabets meget udbredte Firefox-browser

Men til efteråret udvider Mozilla altså sin portefølje: Her lancerer selskabet en række abonnements-baserede services. Præcis hvilke står endnu uklart.

Dog er en ting sikkert, lyder det fra Mozilla: Det vil fortsat være gratis at anvende Firefox-browseren, der fortsat spiller en meget central rolle for Mozilla.

“En højtydende, gratis og privacy-sikret Firefox-browser vil fortsat være central i vores kerneydelser,” meddeler Mozillas browser-chef, David Camp, i en mail til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det ventes, at Mozilla vil lancere de forskellige betalingstjenester til oktober.

Mozilllas CEO, Chris Beard, sagde i sidste uge til tyske t3n, at Mozilla betragter abonnements-ordnigner som en vigtig forretningsdel fremover.

I et interview med den tyske avis fortalte han, at Mozilla har kig på tre ligestillede indtjenings-kanaler, nemlig søgninger (som i dag står for 90 procent af omsætningen), betalt indhold og betalingstjenester.

Her pegede han især på to ting, nemlig online storage og VPN.

“Man kan nemt forestille, at vi tilbyder en løsning, der giver os alle en vis mængde gratis VPN-båndbredde via månedlig abonnement,” sagde han.

Mozilla har tiden uden det store held forsøgt sig med indførelsen af alternative indtægstkanalaer.

Selskabet har blandt andet forsøgt sig med ‘in-browser advertising og lancering af et helt økosystem til smartphones. Men ingen af dem er blevet til kommcercielle successer.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S