Kolind efter direktør-fyring i Conferize: “Der har både været tale om dårligt ledelses- og bestyrelsesarbejde”

Børsnoterede Conferize risikerede at dreje nøglen om, hvis ikke der blev gjort noget, siger storaktionær Lars Kolind til Børsen. “Nu har vi valgt at tage ansvar. For der har både været tale om dårligt ledelses- og bestyrelsesarbejde.”

Artikel top billede

Børsnoterede Conferize stod på afgrunden rand og risikerede at skulle dreje nøglen om, hvis ikke der blev skredet ind.

Sådan lyder budskabet fra storaktionær Lars Kolind i Børsen.

Han foranledigede i slutningen af april, at Conferize-direktør og stifter Martin Ferro-Thomsen blev opsagt og at han selv indtrådte som bestyrelsesformand.

“Nu har vi valgt at tage ansvar. For der har både været tale om dårligt ledelses- og bestyrelsesarbejde. Vi stod i en situation, hvor vi kunne se, at hvis vi ikke gjorde noget, risikerede virksomheden at lukke,” siger Lars Kolind til avisen.

I april begrundede Conferize opsigelsen af Martin Ferro-Thomsen, der stiftede selskabet i 2012, med, at selskabet ikke længere er et udviklingsselskab, men ‘en kommerciel virksomhed med fokus på at skabe værdi for kunderne og indtægter til selskabet.’

Conferize indledte i slutningen af marts jagten på nye millioner med udbuddet af en række nytegnede aktier.

Det var målet, at de nye aktier skulle indbringe mellem otte og 28 millioner kroner, hvilket du kan læse mere om her: Danske Conferize på ny kapitaljagt: Vil sælge flere aktier i jagten på millioner

Den plan blev droppet på grund af manglende interesse. Istedet blev der iværksat en ny plan, der ‘indebærer en mere fokuseret strategi samt styrkelse af både ledelse og bestyrelse,” hed det dengang.

“Fokus skal i endnu højere grad rettet mod tiltag, der skal sikre stigende indtægter. Det betyder skærpet kommercielt fokus i den videre udvikling af nye features på platformen, øget marketingbudget og generel optimering af organisationen,” lød det.

Det er blot nogle uger siden, at Conferize meddelte, at selskabet igen ville forsøge sig med en aktieemission med garanti fra Lars Kolind og Morten Mathiasen.

Det kan du læse mere om her: Conferize vil forsøge at hente millioner igen: Gør klar til ny aktie-emission

Læs også:

Conferize vil forsøge at hente millioner igen: Gør klar til ny aktie-emission

Danske Conferize tabte ni millioner på driften i 2018

Dansk rigmand siger farvel til 51 millioner kroner efter fejlslagent it-salg

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse