Artikel top billede

(Foto: Jakob Dall)

Danske Conferize på ny kapitaljagt: Vil sælge flere aktier i jagten på millioner

Danske Conferize udsteder nye aktier i jagten på nye millioner. Selskabet håber, at salget af nye aktier vil kunne indbringe op mod 28 millioner kroner.

Det danske softwareselskab Conferize går på jagt efter ny kapital og udsteder nu nye aktier, som bliver udbudt til salg.

Selskabet blev noteret på minibørsen First North i sommeren 2017, og ‘tiden er nu kommet til næste fase,’ lyder det fra selskabet i en børsmeddelelse.

Den finder du her.

Conferize udbyder mellem 1,27 millioner og 4,26 millioner nye aktier

Udbuddet bliver kun gennemført, hvis mininumsudbuddet tegnes, oplyser selskabet.

Det vil i givet fald betyde, at Conferize vil lande minimum 8,5 millioner kroner og op til 28,4 millioner kroner på udbuddet.

“Såfremt Udbuddet bliver fuldt tegnet, vil bruttoprovenuet fra udbuddet udgøre i alt 28,4 millioner kroner svarende til et nettoprovenu på DKK 27,7 millioner efter fradrag af skønnede omkostninger relateret til udbuddet på DKK 0,7 millioner,” lyder det fra Conferize.

De nuværende aktionærer har fortrinsret til de nyudbudte aktier, meddeler selskabet.

“Selskabet har modtaget forhåndstilsagn fra eksisterende investorer om tegning af samlet DKK 2,9 millioner. Forhåndstilsagnene omfatter samlet tegning af i alt 427.285 stk. Udbudte aktier svarende til 10 procent af det samlede antal udbudte aktier,” lyder det fra Conferize.

Lillebitte omsætning

Kapitaltilførslen kommer efter, at Conferize landede et underskud på ni millioner kroner på den primære drift i 2018, hvor omsætningen voksede fra beskedne 9.000 kroner i 2017 til 36.000 kroner i 2018.

Selskabet oplyste i forbindelse med regnskabet, at det følger en strategi om at skaffe brugervækst og udbrede produkterne ved at underbyde markedet, og at det er årsagen til årets negative resultat.

Det kan du læse mere om her: Danske Conferize tabte ni millioner på driften i 2018.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere