Amerikansk undersøgelse: Huawei-udstyr er ekstra sårbart over for hacker-angreb

Et sikkerhedsselskab finder sårbarheder i over halvdelen af det testede telekommunikationsudstyr fra Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Telekommunikationsudstyr fra kinesiske Huawei er langt mere sårbart overfor hacker-angreb end rivalerne, ifølge en sikkerhedsundersøgelse blåstemplet af flere amerikanske og britiske sikkerhedsmyndigheder.

Det skriver The Wall Street Journal.

I en gennemgang af næsten 10.000 firmware-programmer fra det kinesiske selskab, viser over halvdelen af dem mindst en sårbarhed som kan udnyttes til cyberangreb. Firmwaren er indhentet fra over 500 Huawei-enheder. Firmware er et stykke system-software, der afvikles på blandt andet telekommunikationsudstyr.

”Denne rapport understøtter vores vurdering om, at Huawei siden 2009 har bibeholdt skjult adgang til de systemer, som de har installeret hos udenlandske kunder,” siger en talsperson fra den amerikanske regering. ”Huawei oplyser ikke om de bagdøre til hverken kunder eller regeringer. Denne skjulte adgang giver Huawei adgang til at hente og ændre oplysninger i databaser hos de lokale systemer,” lyder beskeden.

Undersøgelsen bliver i disse dage cirkuleret bredt i amerikanske regeringskredse, da den understøtter Trump-regeringens sortlistning af flere kinesiske virksomheder, med Huawei som den mest profilerede virksomhed der er ramt af forbuddet.

Bag undersøgelsen er sikkerhedseksperter fra selskabet Finite State. Sikkerhedsselskabet vil offentliggøre rapporten senere på ugen, lyder det hos netmediet It-wire.

Se også: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S