Amerikansk undersøgelse: Huawei-udstyr er ekstra sårbart over for hacker-angreb

Et sikkerhedsselskab finder sårbarheder i over halvdelen af det testede telekommunikationsudstyr fra Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Telekommunikationsudstyr fra kinesiske Huawei er langt mere sårbart overfor hacker-angreb end rivalerne, ifølge en sikkerhedsundersøgelse blåstemplet af flere amerikanske og britiske sikkerhedsmyndigheder.

Det skriver The Wall Street Journal.

I en gennemgang af næsten 10.000 firmware-programmer fra det kinesiske selskab, viser over halvdelen af dem mindst en sårbarhed som kan udnyttes til cyberangreb. Firmwaren er indhentet fra over 500 Huawei-enheder. Firmware er et stykke system-software, der afvikles på blandt andet telekommunikationsudstyr.

”Denne rapport understøtter vores vurdering om, at Huawei siden 2009 har bibeholdt skjult adgang til de systemer, som de har installeret hos udenlandske kunder,” siger en talsperson fra den amerikanske regering. ”Huawei oplyser ikke om de bagdøre til hverken kunder eller regeringer. Denne skjulte adgang giver Huawei adgang til at hente og ændre oplysninger i databaser hos de lokale systemer,” lyder beskeden.

Undersøgelsen bliver i disse dage cirkuleret bredt i amerikanske regeringskredse, da den understøtter Trump-regeringens sortlistning af flere kinesiske virksomheder, med Huawei som den mest profilerede virksomhed der er ramt af forbuddet.

Bag undersøgelsen er sikkerhedseksperter fra selskabet Finite State. Sikkerhedsselskabet vil offentliggøre rapporten senere på ugen, lyder det hos netmediet It-wire.

Se også: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S