Amerikansk undersøgelse: Huawei-udstyr er ekstra sårbart over for hacker-angreb

Et sikkerhedsselskab finder sårbarheder i over halvdelen af det testede telekommunikationsudstyr fra Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Telekommunikationsudstyr fra kinesiske Huawei er langt mere sårbart overfor hacker-angreb end rivalerne, ifølge en sikkerhedsundersøgelse blåstemplet af flere amerikanske og britiske sikkerhedsmyndigheder.

Det skriver The Wall Street Journal.

I en gennemgang af næsten 10.000 firmware-programmer fra det kinesiske selskab, viser over halvdelen af dem mindst en sårbarhed som kan udnyttes til cyberangreb. Firmwaren er indhentet fra over 500 Huawei-enheder. Firmware er et stykke system-software, der afvikles på blandt andet telekommunikationsudstyr.

”Denne rapport understøtter vores vurdering om, at Huawei siden 2009 har bibeholdt skjult adgang til de systemer, som de har installeret hos udenlandske kunder,” siger en talsperson fra den amerikanske regering. ”Huawei oplyser ikke om de bagdøre til hverken kunder eller regeringer. Denne skjulte adgang giver Huawei adgang til at hente og ændre oplysninger i databaser hos de lokale systemer,” lyder beskeden.

Undersøgelsen bliver i disse dage cirkuleret bredt i amerikanske regeringskredse, da den understøtter Trump-regeringens sortlistning af flere kinesiske virksomheder, med Huawei som den mest profilerede virksomhed der er ramt af forbuddet.

Bag undersøgelsen er sikkerhedseksperter fra selskabet Finite State. Sikkerhedsselskabet vil offentliggøre rapporten senere på ugen, lyder det hos netmediet It-wire.

Se også: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S