Amerikansk undersøgelse: Huawei-udstyr er ekstra sårbart over for hacker-angreb

Et sikkerhedsselskab finder sårbarheder i over halvdelen af det testede telekommunikationsudstyr fra Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Telekommunikationsudstyr fra kinesiske Huawei er langt mere sårbart overfor hacker-angreb end rivalerne, ifølge en sikkerhedsundersøgelse blåstemplet af flere amerikanske og britiske sikkerhedsmyndigheder.

Det skriver The Wall Street Journal.

I en gennemgang af næsten 10.000 firmware-programmer fra det kinesiske selskab, viser over halvdelen af dem mindst en sårbarhed som kan udnyttes til cyberangreb. Firmwaren er indhentet fra over 500 Huawei-enheder. Firmware er et stykke system-software, der afvikles på blandt andet telekommunikationsudstyr.

”Denne rapport understøtter vores vurdering om, at Huawei siden 2009 har bibeholdt skjult adgang til de systemer, som de har installeret hos udenlandske kunder,” siger en talsperson fra den amerikanske regering. ”Huawei oplyser ikke om de bagdøre til hverken kunder eller regeringer. Denne skjulte adgang giver Huawei adgang til at hente og ændre oplysninger i databaser hos de lokale systemer,” lyder beskeden.

Undersøgelsen bliver i disse dage cirkuleret bredt i amerikanske regeringskredse, da den understøtter Trump-regeringens sortlistning af flere kinesiske virksomheder, med Huawei som den mest profilerede virksomhed der er ramt af forbuddet.

Bag undersøgelsen er sikkerhedseksperter fra selskabet Finite State. Sikkerhedsselskabet vil offentliggøre rapporten senere på ugen, lyder det hos netmediet It-wire.

Se også: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura