Den Europæiske Centralbank er blevet hacket af phishing-kriminelle: Personoplysninger kan være stjålet

Den Europæiske Centralbank er blevet hacket. Ondsindet kode til phishing er uploadet til en server, og kontaktoplysninger på næsten 500 personer kan være stjålet.

Artikel top billede

Hackere har haft held til at omgå nogle af Den Europæiske Centralbanks sikkerhedssystemer.

Datakriminelle har skaffet sig adgang til det såkaldte ‘Banks’ Integrated Reporting Dictionary (BIRD)’, som er et website, der forsyner finansfolk med informationer til statistik- og ledelsesrapporter.

Det skriver flere internationale medier som Reuters og banken selv i en pressemeddelelse.

Sikkerhedsbruddet blev opdaget i går torsdag i forbindelse med planlagt vedligehold af systemerne, som en ekstern leverandør håndterer for banken.

Ifølge Computerworlds svenske søstermedie ComputerSweden skal angrebet være sket tilbage i december 2018 - altså næsten ni måneder siden.

Hackerne har haft held til at uploade malware på serveren, som kan bruges til at understøtte phishing-angreb, skriver banken.

De it-kriminelle har også haft adgang til personoplysninger om 481 abonnenter på det såkaldte BIRD-nyhedsbrev fra Banken. De har dog ikke haft adgang til passwords men derimod oplysninger som navn, stilling og mailadresse.

BIRD-websitet er lukket ned, og Den Europæiske Centralbank kontakter alle de personer, der kan være berørt af angrebet.

Banken understreger, at BIRD-websitet er fysisk afskåret fra alle andre af bankens interne og eksterne systemer.

Banken har meldt databruddet til ‘the European Data Protection Supervisor’, som er EU’s uafhængige databeskyttelses-myndighed.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS