Den Europæiske Centralbank er blevet hacket af phishing-kriminelle: Personoplysninger kan være stjålet

Den Europæiske Centralbank er blevet hacket. Ondsindet kode til phishing er uploadet til en server, og kontaktoplysninger på næsten 500 personer kan være stjålet.

Artikel top billede

Hackere har haft held til at omgå nogle af Den Europæiske Centralbanks sikkerhedssystemer.

Datakriminelle har skaffet sig adgang til det såkaldte ‘Banks’ Integrated Reporting Dictionary (BIRD)’, som er et website, der forsyner finansfolk med informationer til statistik- og ledelsesrapporter.

Det skriver flere internationale medier som Reuters og banken selv i en pressemeddelelse.

Sikkerhedsbruddet blev opdaget i går torsdag i forbindelse med planlagt vedligehold af systemerne, som en ekstern leverandør håndterer for banken.

Ifølge Computerworlds svenske søstermedie ComputerSweden skal angrebet være sket tilbage i december 2018 - altså næsten ni måneder siden.

Hackerne har haft held til at uploade malware på serveren, som kan bruges til at understøtte phishing-angreb, skriver banken.

De it-kriminelle har også haft adgang til personoplysninger om 481 abonnenter på det såkaldte BIRD-nyhedsbrev fra Banken. De har dog ikke haft adgang til passwords men derimod oplysninger som navn, stilling og mailadresse.

BIRD-websitet er lukket ned, og Den Europæiske Centralbank kontakter alle de personer, der kan være berørt af angrebet.

Banken understreger, at BIRD-websitet er fysisk afskåret fra alle andre af bankens interne og eksterne systemer.

Banken har meldt databruddet til ‘the European Data Protection Supervisor’, som er EU’s uafhængige databeskyttelses-myndighed.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse