TDC-netværk stort set tilbage i normal drift efter kæmpenedbrud

TDC’s mobilnetværk er næsten tilbage i fuld drift. Her er seneste opdatering om TDC's store nedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det TDC-nedbrud, som har medført driftsforstyrrelser på TDC's 2G- og 3-G-mobilnetværk i store dele af landet torsdag, er nu stort set tilbage i normal drift.

Det melder TDC's erhvervskundeservice.

"Mobiltelefoni er nu igen i normal drift i hele landet. Der kan fortsat opleves problemer med data på dele af Sjælland samt Bornholm. Der fejlrettes fortsat på at løse disse udfordringer."

Nedbruddet har torsdag medført problemer med TDC's mobilnetværket i København samt på Sjælland, Bornholm og Fyn.

Det førte blandt andet til, at mange ikke kunne komme igennem med telefonopkald.

Læs også: TDC ramt af stort nedbrud: København, Sjælland, Bornholm og Fyn ramt

Da en række teleudbydere benytter sig af TDC's mobilnetværk, har mange kunder været berørt af driftsforstyrrelserne.

TDC meddeler, at nedbruddet skyldes en fejl på en mobilcentral.

Den betød blandt andet, at det var umuligt at komme igennem til 112 i de ramte områder.

I stedet opfordrede TDC folk til at låne en telefon, hvis de akut havde behov for at ringe til alarmcentralen.

"I fald du har behov for 112, opfordrer vi til, at du låner en telefon på et andet netværk. Vi arbejder på højtryk på at løse problemet og beklager for de gener, det medfører for vores kunder,” lød beskeden fra TDC.

Ifølge TDC har 4G-netværket ikke været berørt af problemer.

Du kan følge med i statusmeldingerne fra TDC her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S