TDC-netværk stort set tilbage i normal drift efter kæmpenedbrud

TDC’s mobilnetværk er næsten tilbage i fuld drift. Her er seneste opdatering om TDC's store nedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det TDC-nedbrud, som har medført driftsforstyrrelser på TDC's 2G- og 3-G-mobilnetværk i store dele af landet torsdag, er nu stort set tilbage i normal drift.

Det melder TDC's erhvervskundeservice.

"Mobiltelefoni er nu igen i normal drift i hele landet. Der kan fortsat opleves problemer med data på dele af Sjælland samt Bornholm. Der fejlrettes fortsat på at løse disse udfordringer."

Nedbruddet har torsdag medført problemer med TDC's mobilnetværket i København samt på Sjælland, Bornholm og Fyn.

Det førte blandt andet til, at mange ikke kunne komme igennem med telefonopkald.

Læs også: TDC ramt af stort nedbrud: København, Sjælland, Bornholm og Fyn ramt

Da en række teleudbydere benytter sig af TDC's mobilnetværk, har mange kunder været berørt af driftsforstyrrelserne.

TDC meddeler, at nedbruddet skyldes en fejl på en mobilcentral.

Den betød blandt andet, at det var umuligt at komme igennem til 112 i de ramte områder.

I stedet opfordrede TDC folk til at låne en telefon, hvis de akut havde behov for at ringe til alarmcentralen.

"I fald du har behov for 112, opfordrer vi til, at du låner en telefon på et andet netværk. Vi arbejder på højtryk på at løse problemet og beklager for de gener, det medfører for vores kunder,” lød beskeden fra TDC.

Ifølge TDC har 4G-netværket ikke været berørt af problemer.

Du kan følge med i statusmeldingerne fra TDC her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S