Endnu et teleselskab falder i: YouSee udleverer aktivt simkort uden at tjekke ID

Yousee er det seneste danske teleselskab i rækken, der har udleveret aktive simkort til eksisterende numre uden at tjekke ID. Det viser en stikprøve, som Version2 har foretaget.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nu har det TDC-ejede Yousee også udleveret et aktivt simkort uden at tjekke køberes ID.

Det viser en stikprøvekontrol, som Version2 har foretaget.

Indtil videre har Yousee været det eneste danske teleselskab, der ikke har udleveret simkort uden gyldig fremvisning af ID. Men selskabet faldt i sidste uge i, da mediet foretog en stikprøve blandt landets telebutikker.

"Jeg er rigtig, rigtig ked af, at det her er sket. Det er dybt beklageligt, og én gang er en gang for meget. Vi skal være de sidste til at læne os tilbage og sige, at det er ok, når det kun sker en gang imellem," siger Eva Bisgaard, kommerciel direktør i Yousee, til Version2.

Læs også: Danske telebutikker udleverer dit sim-kort til fremmede brugere

I løbet af de seneste uger har der været fokus på, hvorvidt danske teleselskaber har udleveret simkort uden at tjekke personens ID, skriver mediet. Herved kommer også anledningen til at foretage stikprøverne.

Mediet har foretaget stikprøver ved at gå ind i en telebutik og bede om et nyt simkort til et eksisterende nummer uden at vise billed-ID.

Samtidig skriver Version2, at stikprøevrne foretager for at sætte fokus på, at danske numre kan overtages let og misbruges af angribere til forskellige former for svindel. Alt fra at sende beskeder og trænge ind i mails.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura