Fagforbund: Amterne svigter ledige it-folk

Samdata/HK kritiserer i stærke vendinger de regionale arbejdsmarkedsråd for ikke at prioritere kvalificerende it-kurser, når der uddeles uddannelsespenge. I Frederiksborg Amt medgiver man, at it-folk ligger lavt på prioriteringslisten, men sender samtidig aben videre til regeringen, som har pålagt amterne at bruge flere penge på løntilskud og færre på uddannelse.

Fagforeningen Samdata/HK retter en svidende kritik mod de regionale arbejdsmarkedsråd for helt at svigte de arbejdsløse it-folk.

En undersøgelse, som Samdata/HK har foretaget, viser, at udbuddet af professionelle it-kurser til de arbejdsløse i it-faget både er for ringe og mangler en koordineret indsats i de 12 AF-regioner.

I flere regioner har kun en lille håndfuld ledige været på decideret fag-rettede kurser inden for it, viser tallene.

Og i to amter var der slet ikke noget overblik over, hvorvidt man overhovedet havde haft deltagere på professionelle it-kurser inden for det seneste år, påpeger undersøgelsen, som er foretaget for Samdata/HK af analyseinstituttet Megafon.

- Det er en skandale, at de regionale arbejdsmarkedsråd ikke bruger deres puljer til i langt større grad og mere offensivt at komme arbejdsløsheden blandt de uddannede i it-faget til livs, udtaler formand for Samdata/HK, Erik Lykke.

Ignorerer erhvervslivets behov

Han peger på, at der er et meget lille udbud af professionelle it-kurser til de ledige, som ofte kun kan vælge helt basale it-kurser på brugerniveau.

- Det er uforståeligt, at arbejdsmarkedsrådene tilsyneladende slet ikke er klar over, at erhvervslivet og det offentlige de seneste år ? på trods af it-arbejdsløshed ? netop har efterspurgt øgede it-kompetencer. Det er et dårligt signal at sende, at arbejdsmarkedsrådene end ikke forsøger at udbyde flere professionelle it-kurser, så vi kan konstatere omfanget af den efterspørgsel, lyder det endvidere fra Erik Lykke.

I Frederiksborg Amt har man ifølge Megafon-undersøgelsen kun haft mellem to og fire it-arbejdsløse på kvalificerende it-kurser i det forløbne år, og det bliver af Samdata/HK fremlagt som et eksempel på, at man ikke udnytter muligheden for at sende folk på kvalificerende it-kurser.

It-folk ikke forrest i køen

Formand for Arbejdsmarkedsrådet i Frederiksborg, som samtidig er lokal LO-formand, Lissi Gyldendahl Pedersen, er ikke sikker på tallene, men vil ikke afvise, at de er korrekte.

- Det er et spørgsmål om benhård prioritering, og i Frederiksborg Amt er det især de ufaglærte arbejdspladser, der bliver nedlagt. Vi fokuserer derfor på dem uden uddannelse, dem over 50 år og dem med anden etnisk baggrund, når der skal uddannes, siger hun.

Samtidig peger Lissi Gyldendahl Pedersen på, at der ikke ligger ubrugte puljemidler til uddannelse hen, som de it-arbejdsløse kunne få glæde af. De puljer, som rådene administrerer, må kun for 50 procents vedkommende bruges på uddannelse ? resten skal gå til initiativer som løntilskud, påpeger hun.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS