Apple beder amerikanske myndigheder om fritagelse for Trump-skat

Apple beder om told-undtagelser på produkter for i alt 740 milliarder kroner.

Artikel top billede

Apple søger om at få udvalgte produkter og enheder fritaget for de toldafgifter og skatter rettet mod kinesiske produkter, som den amerikanske Trump-ledede regering indførte 1. september 2019.

I alt 11 produkter, inklusive Apple Watch, iMacs, Homepod, Beats-højttalere samt visse iPhone-, Mac og Airpods-komponenter, søges fritaget for de 15 procent skat som tillægges produkter importeret fra Kina, skriver Bloomberg.

Apple søger om toldfritagelse for produkter der udgør et beskatningsgrundlag på 110 milliarder dollar, svarende til i alt 740 milliarder kroner.

For at kunne fritages for toldafgifterne, skal Apple bevise, at komponenter udelukkende kan hentes i Kina, hvorvidt det er strategisk vigtig komponent eller hvorvidt det vil forvolde ’voldsom økonomisk ulempe’ til virksomheden eller amerikanske interesser.

Mediet noterer, at Apple har haft svigtende held med at overbevise de amerikanske skattemyndigheder om at fritage told fra deres kinesiske fremstillede komponenter.

I 2018 har Apple søgt om fritagelse for 25 procent told på produkter for 200 milliarder dollar. I et produkt som Mac Pro har de amerikanske myndigheder undtaget 10 ud af 15 komponenter. Apple annoncerede i september at fremtidige Mac Pro vil blive samlet i en fabrik i Austin, Texas.

Læs også: Apple flytter Mac-produktion til USA

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S