Her er hele listen:Sådan klarer 50 danske it-virksomheder sig i Computerworlds store image-undersøgelse

Artikel top billede

(Foto: Jesper Edvardsen - CONTINEO / Jesper Edvardsen)

Danske medarbejdere klager over arbejds-vilkår i Huawei: Men det kan meget vel være den danske ledelses- og arbejdskultur, der er helt ekstrem

Interview: En ny undersøgelse afslører problemer med arbejdsmiljøet hos Huawei Danmark, hvor en dansk arbejdskultur støder sammen med en kinesisk ledelseskultur. Men ifølge en ekspert er det ofte den danske kultur, der opleves som ekstrem af udlændinge.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliver klogere på, hvordan dansk arbejdsmiljø og ledelseskultur opleves af udlændinge
  • Få indblik i hvilke områder, der kan skabe gnidninger mellem danskere og andre kulturer
900
4:30 min
Det kan føre til store problemer, når danske medarbejdere bliver kastet ind i en virksomhed, som bliver drevet efter udenlandske ledelsesprincipper, som er markant anderledes end de danske.

Det har man blandt andet erfaret hos Huaweis danske afdeling, der ifølge en ny undersøgelse fra den danske jobportal Jobindex, har oplevet store problemer med arbejdsmiljøet.

Det kan du læse mere om her: Huawei i Danmark dumper fælt i arbejdsmiljø: Får benhård kritik af danske ansatte

I undersøgelsen klager flere medarbejder helt specifikt over at blive underkastet en topstyret kinesisk ledelseskultur.

Det kan virke ekstremt på danskere og andre skandinaver.

Men ifølge Heidi Rottbøll Anderen, der er ledelsesekspert og stifter af rådgivningsvirksomheden Living Institute, er det set i et internationalt perspektiv den danske ledelses- og arbejdskultur, der er ekstrem.

Ifølge hende kan det føre til problemer i en it-branche, hvor arbejdsstyrken bliver mere og mere international.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Gigant-distributøren Also kunne sidste år præsentere en historisk omsætning på 10 milliarder kroner, men nu skuffer toplinjen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stor undersøgelse: Mange virksomheder ramt af ransomware-angreb betaler løsesum trods no pay-politik

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Dansk Schrems II-ekspert: Der er alvorlige mangler i dataaftalen mellem EU og USA

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er hele listen: Sådan klarer 50 danske it-virksomheder sig i Computerworlds store image-undersøgelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Med ny direktør ved roret vinder Microsoft for femte år i træk Image-undersøgelsen: "Vi arbejder altid på at blive bedre, og jeg har fire fokuspunkter"