It-sikkerhedschef Peter Winkel advarer mod brugervenlig sikkerhed: “Jeg er begyndt at tro, at it-sikkerhed faktisk kan blive for godt”

Interview: It-sikkerheden kan faktisk blive for god, mener Peter Winkel Madsen, der har ansvaret for it-sikkerheden hos Bunker Holding. Han mener nemlig ikke længere, at det er et mål at forstyrre brugerne mindst muligt.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Peter Winkel Madsen mener itsikkerhed kan bliver for godt
  • Læs hvordan Bunker Holdings it-sikkerhed er blevet mindre godt for at øge sikkerheden
744
3:45 min
Peter Winkel Madsen har ansvaret for den digitale sikkerhed hos mere end 700 medarbejdere hos den fynske olie-virksomhed Bunker Holding.

Efter 15 år som it-sikkerhedsansvarlig er han nået frem til den måske provokerende erkendelse, at it-sikkerhed måske kan blive for godt.

“Jeg er begyndt at tro, at it-sikkerhed faktisk kan blive for godt. De seneste 15 år har jeg arbejdet for, at sikkerheden skal forstyrre brugerne mindst muligt. Men det er jeg ikke sikker på er den rigtige tilgang længere,” siger Peter Winkel Madsen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S