Skoleleder i Nyborg får 70.000 kroner i erstatning efter penetrations-test

Nyborg Kommune betaler 70.000 kroner til skoleleder efter kommunen får et år siden udførte it-penetrationstest på skolen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Nyborg Kommune betaler 70.000 kroner i bod til skoleleder på 4kloverskolen i Ørbæk, Palle Graae Nielsen, som undskyldning for, at kommunen for et års tid siden i al hemmelighed udførte en penetrations-test på skolen, skriver DR.

Testen udløste en langtidssygemelding fra skolelederen samt en hård kritik af den metode, som der blev anvendt.

Det skyldes, at test-selskabet, Prueba Cybersecurity, anvendte en muldvarp, som udgav sig for at være en it-medarbejder i Nyborg Kommune.

Han forsøgte derefter at narre skolens medarbejdere til at udlevere personfølsomme oplysninger.

Til DR siger kommunal-direktør i Nyborg, Lars Svenningsen, at testen var ‘en krænkelse af de værdier, som vi arbejder efter i Nyborg Kommune.”

"Hvis man skal lave kontrolbesøg, skal de være varslede. Det skal ikke handle om at lave angreb på hinanden, det skal handle om at lære af hinanden," siger han.

Flere it-sikkerhedsfolk fortalte for et år siden til Computerworld, at den praksis, der blev anvendt til at kontrollere it-sikkerheden på skolen, er helt almindelig.

Det kan du læse mere om her: Stor historie i DR- men Nyborg Kommunes kontrol-metode af it-sikkerhed er helt almindelig praksis: “Det her er side to i håndbogen for etiske hackere”.

Læs også:

Sådan får dansk hacker adgang til virksomheders netværk: “Jeg bruger stort set ikke nogen automatiserede værktøjer, men bevæger mig stille og roligt ind i systemlandskabet"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job