Apple åbner dusør-program for første gang: Nu kan alle finde bugs i Apples programmer

Apple åbner for første gang nogensinde sit dusør-program for alle sikkerheds-udviklere, som nu kan komme i gang med at gennemgå Apple-systemerne for bugs.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple slår for første gang dørene op for alle sikkerheds-udviklere, som nu inviteres med til at gennemtrawle Apple-kode for bugs og sikkerheds-problemer med udsigt til dusør.

Apple har som mange andre it-selskaber et dusør-program, hvor selskabet udbetaler penge til de sikkerheds-folk, der opdager problemer.

Men Apples program har hidtil i modsætning til mange andres lignende dusør-programmer været forbeholdt en lukket kreds af særligt inviterede udviklere, som alene skulle finde bugs i iOS.

Det ændrer Apple nu på.

Fra og med fredag vil Apple tage imod sårbarhedsrapporter fra alle it-sikkerheds-eksperter, ligesom dusør-programmet vil omfatte alle Apple-systemer - iPadOS, macOS, tvOS, watchOS og iCloud.

Desuden hæver selskabet dusørerne, så det maksimalt udbetalte beløb hæves til en million dollar for opdagelse af de mest kritiske sårbarheder.

Det er dog ikke et beløb, som man nødvendigvis kommer sovende til, fremgår det af Apples nye website om dusør-programmet.

Her udpensler selskabet regler og vilkår for at kunne komme i betragtning til de betydelige dusører.

Du finder dette website her: Apple Security Bounty.

Læs også:

Apple tilbyder hackere fire gange højere dusør end Microsoft: Her er belønningen for at finde sårbarheder i din iPhone

Her er de tre vigtigste pointer fra verdens største hackerkonference: "Når du ikke bruger bluetooth eller wi-fi, så sluk det!"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice