Apple åbner dusør-program for første gang: Nu kan alle finde bugs i Apples programmer

Apple åbner for første gang nogensinde sit dusør-program for alle sikkerheds-udviklere, som nu kan komme i gang med at gennemgå Apple-systemerne for bugs.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple slår for første gang dørene op for alle sikkerheds-udviklere, som nu inviteres med til at gennemtrawle Apple-kode for bugs og sikkerheds-problemer med udsigt til dusør.

Apple har som mange andre it-selskaber et dusør-program, hvor selskabet udbetaler penge til de sikkerheds-folk, der opdager problemer.

Men Apples program har hidtil i modsætning til mange andres lignende dusør-programmer været forbeholdt en lukket kreds af særligt inviterede udviklere, som alene skulle finde bugs i iOS.

Det ændrer Apple nu på.

Fra og med fredag vil Apple tage imod sårbarhedsrapporter fra alle it-sikkerheds-eksperter, ligesom dusør-programmet vil omfatte alle Apple-systemer - iPadOS, macOS, tvOS, watchOS og iCloud.

Desuden hæver selskabet dusørerne, så det maksimalt udbetalte beløb hæves til en million dollar for opdagelse af de mest kritiske sårbarheder.

Det er dog ikke et beløb, som man nødvendigvis kommer sovende til, fremgår det af Apples nye website om dusør-programmet.

Her udpensler selskabet regler og vilkår for at kunne komme i betragtning til de betydelige dusører.

Du finder dette website her: Apple Security Bounty.

Læs også:

Apple tilbyder hackere fire gange højere dusør end Microsoft: Her er belønningen for at finde sårbarheder i din iPhone

Her er de tre vigtigste pointer fra verdens største hackerkonference: "Når du ikke bruger bluetooth eller wi-fi, så sluk det!"

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS