Apple åbner dusør-program for første gang: Nu kan alle finde bugs i Apples programmer

Apple åbner for første gang nogensinde sit dusør-program for alle sikkerheds-udviklere, som nu kan komme i gang med at gennemgå Apple-systemerne for bugs.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple slår for første gang dørene op for alle sikkerheds-udviklere, som nu inviteres med til at gennemtrawle Apple-kode for bugs og sikkerheds-problemer med udsigt til dusør.

Apple har som mange andre it-selskaber et dusør-program, hvor selskabet udbetaler penge til de sikkerheds-folk, der opdager problemer.

Men Apples program har hidtil i modsætning til mange andres lignende dusør-programmer været forbeholdt en lukket kreds af særligt inviterede udviklere, som alene skulle finde bugs i iOS.

Det ændrer Apple nu på.

Fra og med fredag vil Apple tage imod sårbarhedsrapporter fra alle it-sikkerheds-eksperter, ligesom dusør-programmet vil omfatte alle Apple-systemer - iPadOS, macOS, tvOS, watchOS og iCloud.

Desuden hæver selskabet dusørerne, så det maksimalt udbetalte beløb hæves til en million dollar for opdagelse af de mest kritiske sårbarheder.

Det er dog ikke et beløb, som man nødvendigvis kommer sovende til, fremgår det af Apples nye website om dusør-programmet.

Her udpensler selskabet regler og vilkår for at kunne komme i betragtning til de betydelige dusører.

Du finder dette website her: Apple Security Bounty.

Læs også:

Apple tilbyder hackere fire gange højere dusør end Microsoft: Her er belønningen for at finde sårbarheder i din iPhone

Her er de tre vigtigste pointer fra verdens største hackerkonference: "Når du ikke bruger bluetooth eller wi-fi, så sluk det!"

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse