Apple åbner dusør-program for første gang: Nu kan alle finde bugs i Apples programmer

Apple åbner for første gang nogensinde sit dusør-program for alle sikkerheds-udviklere, som nu kan komme i gang med at gennemgå Apple-systemerne for bugs.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple slår for første gang dørene op for alle sikkerheds-udviklere, som nu inviteres med til at gennemtrawle Apple-kode for bugs og sikkerheds-problemer med udsigt til dusør.

Apple har som mange andre it-selskaber et dusør-program, hvor selskabet udbetaler penge til de sikkerheds-folk, der opdager problemer.

Men Apples program har hidtil i modsætning til mange andres lignende dusør-programmer været forbeholdt en lukket kreds af særligt inviterede udviklere, som alene skulle finde bugs i iOS.

Det ændrer Apple nu på.

Fra og med fredag vil Apple tage imod sårbarhedsrapporter fra alle it-sikkerheds-eksperter, ligesom dusør-programmet vil omfatte alle Apple-systemer - iPadOS, macOS, tvOS, watchOS og iCloud.

Desuden hæver selskabet dusørerne, så det maksimalt udbetalte beløb hæves til en million dollar for opdagelse af de mest kritiske sårbarheder.

Det er dog ikke et beløb, som man nødvendigvis kommer sovende til, fremgår det af Apples nye website om dusør-programmet.

Her udpensler selskabet regler og vilkår for at kunne komme i betragtning til de betydelige dusører.

Du finder dette website her: Apple Security Bounty.

Læs også:

Apple tilbyder hackere fire gange højere dusør end Microsoft: Her er belønningen for at finde sårbarheder i din iPhone

Her er de tre vigtigste pointer fra verdens største hackerkonference: "Når du ikke bruger bluetooth eller wi-fi, så sluk det!"

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S