Her er de 10 mest efterspurgte it-kompetencer i 2020 og den tilhørende løn i USA

En stor lønanalyse har set nærmere på de mest efterspurgte it-kompetencer på det amerikanske marked, og hvor meget de i gennemsnit koster. Her er overblikket.

Artikel top billede

Billede: Marten Bjork, Unsplash (Foto: Marten Bjork, Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de 10 mest efterspurgte it-kompetencer i 2020
  • De primære egenskaber, som virksomheder er på jagt efter
  • Så meget koster de på det amerikanske marked
1.143
5:45 min
Danske it-chefer kæmper med at få fingre i medarbejdere med stærke og eftertragtede it-kompetencer. Det er i årets løb igen og igen blevet nævnt som en af de primære udfordringer, som it-lederne står med.

Da IT-Branchens årlige analyse, IT-Barometer, så dagens lys i april 2019, angav mere end 71 procent af de danske it-virksomheder, at mangel på rette it-kompetencer er en af de største barrierer for at øge væksten.

2020 ser umiddelbart ikke ud til at have ændret noget på den front.

C

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS