"Ændringen var en lille detalje for os, så vi valgte naturligvis at efterleve den. Ellers havde konsekvensen jo været, at de kinesiske myndigheder ikke havde godkendt vores spil"

Når et spil skal sælges på det kinesiske marked, skal det godkendes af myndighederne. Det har naturligvis også været tilfældet med vores spil Deep Rock Galactica, der gennem de seneste år har omsat for mere end 100 millioner kroner og netop er blevet udgivet på den kinesiske spiltjeneste Fever Games.

Artikel top billede

Når et spil skal sælges på det kinesiske marked, skal det godkendes af myndighederne. Det har naturligvis også været tilfældet med vores spil Deep Rock Galactica, der gennem de seneste år har omsat for mere end 100 millioner kroner og netop er blevet udgivet på den kinesiske spiltjeneste Fever Games.

I 2018 havde de kinesiske myndigheder en længere pause, hvor de frøs alle godkendelserne af udenlandske spil. Men da de genoptog godkendelse-processen fik vi at vide, at vi skulle ændre udseende på vores logo i Kina.

Det skyldes, at vores logo indeholder et dødningehoved, og det er angiveligt sådan, at der i Kina er en århundrede år lang tradition for, at man ikke viser menneskelignende knogler og kranier.

Vi er dog lidt i tvivl om det rent faktisk er noget, som den almindelige kineser tager anstød af, eller om det blot er nogle regler, der er blevet vedtaget inde i et ministerium.

Ændringen var en lille detalje for os, så vi valgte naturligvis at efterleve den. Ellers havde konsekvensen jo været, at de kinesiske myndigheder ikke havde godkendt vores spil.

Du kan så spørge, om det betyder, at vi risikerer at udøve en form for selvcensur i den kreative proces? Her er svaret både ja og nej.

Nej i den forstand, at vi som udgangspunkt udvikler et globalt spil uden hensyn til det kinesiske marked. Vi indretter os så at sige ikke efter den laveste fællesnævner. Men ja i den forstand, at når vi efterfølgende skal udgive spillet i Kina, så går vi naturligvis ind og kigger på, om der er ting, som vi bør tilpasse for at slippe gennem nåleøjet. Det betyder blandt andet, at vi sikrer, at teksten i spillet er oversat på en god måde.

Men det er også vigtigt at huske på, at nogle af de kinesiske krav også kan være ganske positive. Eksempelvis har man i Kina et krav om, at spillerne skal modtage en advarsel, hvis de har spillet for længe. Det betyder, at hvis man har spillet mere end tre timer, så får man besked om, at det vil være en god ide at holde en pause.

Søren Lundgaard, medstifter og administrerende direktør for spilfirmaet Ghost Ship Games.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job