ITB-formand om fusionsplaner med Dansk Erhverv: "Det er vigtigt, at vi som brancheforening gerne vil gøre det rigtige for vores land"

Interview: "IT-Branchens selvstændighed er kommet for at blive for en rum tid." Det er meldingen fra IT-Branchens bestyrelsesformand, Kim Nielsen, efter Computerworld har afsløret de nu skrinlagte fusionsplaner. Læs Kim Nielsen fortælle om hele forløbet her.

Artikel top billede

(Foto: Copyright:Kameratest.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs IT-Branchens bestyrelsesformand fortælle om de nu skrinlagte fusionsplaner med Dansk Erhverv
  • Bliv klogere på bestyrelsesformandens personlige holdning
  • Find ud af hvorfor de to brancheforeninger skal have et tættere samarbejde i fremtiden
  • Se hvorfor Kim Nielsen ikke vil afskrive en fusion på længere sigt
  • Tjek hvorfor IT-Branchen nu værner om sin selvstændighed
1.073
5:30 min
Gennem efteråret 2018 og ind i foråret 2019 var IT-Branchen og Dansk Erhverv i dialog om en fusion.

Det har Computerworld netop afsløret, og det kan du læse mere om her: Afsløring: IT-Branchen og Dansk Erhverv har arbejdet på fusionsplaner: Ville være én samlet organisation.

IT-Branchens bestyrelsesformand, Kim Nielsen, der også sidder i bestyrelsen hos Dansk Erhverv, spillede en central rolle i dialogen.

Nu fortæller han om forløbet i et interview med Computerworld.

Var du personligt for eller imod en fusion?

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil