Kina åbner 3000 statskontrollerede netcafeer

Kinas andenstørste mobiltelekommunikationsselskab, China Unicom, planlægger at åbne op til 3000 internetcafeer inden nytår. Regeringen står bag planerne i et forsøg på at skærpe kontrollen over internettet.

China Unicom, der er kinas andenstørste udbyder af mobiltelefoni, vil åbne op mod 3000 internetcafeer inden nytår, skriver AFP.

Planerne virker som en del af regeringens mål om at stramme op på kontrollen med Kinas 90 millioner internetbrugere ved kun at give få store selskaber adgang til at drive cafeerne.

China Unicom vil åbne 150 til 200 internet-cafeer og styre 2500 andre gennem franchise, skriver Shanghai Daily. Telekomoperatøren har allerede 400 internetcafeer spredt ud over Kina.

Lukningstendens

Den kinesiske regering frygter det undergravende potentiale ved internettet, og i de seneste måneder har man set en større tendens mod at lukke gamle internetcafeer end at åbne nye.

Omkring 8600 internet-cafeer uden licens er siden februar blevet lukket, fordi de havde adgang til mindreårige, fremgår det af oplysninger fra statslige medier i Kina.

Unicoms planer virker umiddelbart som en del af det program, den kinesiske regering offentliggjorde for et år siden, om at introducere en kæde af internetcafeer, som blev ledet af under 100 selskaber.

Mere censur

Ved at samle Kinas internetcafeer under så få selskaber som muligt, opnår regeringen mest mulig kontrol af kinesernes brug af internettet.

- Ved at lægge internetcafeerne under ledelse af få, delvist statsejede selskaber og ved at standardisere det installerede overvågningsudstyr i kæderne, vil de kinesiske myndigheder få nemmere ved at censurere internettet, lyder anklagen fra organisationen af medievagthunde uden grænser.

For nyligt bekendtgjorde regeringen i Kina, at det er forbundet med en straf på livstid at udbyde porno via internettet. Kinesisk politi er allerede begyndt at tage fat. Siden juli er mere end 300 personer blevet anholdt, mens flere hundrede websider er blevet lukket ned.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere