Kunde dropper gigantaftale med IBM

Finansselskabet JPMorgan har valgt at annullere en outsourcing-kontrakt til IBM til en værdi af mere end 30 milliarder kroner. JPMorgan vil selv stå for sin it-drift, og 4.000 ansatte skal i det nye år flyttes tilbage fra IBM.

IBM har mistet en af sine mest højtprofilerede kunder inden for outsourcing, idet finanshuset JPMorgan har valgt at afbryde sin kontrakt med verdens største it-selskab.

Aftalen blev indgået i 2002, hvor 4.000 ansatte blev flyttet fra JPMorgan til IBM. De skal nu flyttes tilbage, når aftalen stopper ved udgangen af året.

Det var meningen, at samarbejdet skulle have varet i syv år, og kontrakten havde en værdi på mere end 30 milliarder kroner.

Aftalen indebar, at IBM overtog styringen af blandt andet JPMorgans datacentre og data- og telefonnetværk. Finansselskabet planlagde dog selv at stå for udvikling og support til medarbejderne.

JPMorgan begrunder den afbrudte aftale med, at selskabet i juli blev slået sammen med Bank One. Det nye firma har væsentligt større kapacitet og dermed grundlag for at drive sin egen it-infrastruktur.

Flere topchefer i Bank One er samtidig kendt for at være modstandere af, at banker outsourcer it. Begrundelsen er, at teknologi er så vigtigt, at bankerne selv skal have kontrol over det.

Ifølge IBM skal selskabet fortsat levere hardware, software og tjenester til adskillige afdelinger i JPMorgan.

I Danmark solgte Danske Bank for en måned siden sin ejerandel i driftsselskabet DMdata til IBM samtidig med, at IBM købte Mærsk Data.

330 medarbejdere skal i den forbindelse flyttes fra banken til DMdata, og driftskontrakten blev forlænget fra den tidligere restløbetid på tre et halvt år til 10 år.

Danske Bank har ligesom JPMorgan valgt selv at tage hånd om system- og produktudvikling.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S