Kunde dropper gigantaftale med IBM

Finansselskabet JPMorgan har valgt at annullere en outsourcing-kontrakt til IBM til en værdi af mere end 30 milliarder kroner. JPMorgan vil selv stå for sin it-drift, og 4.000 ansatte skal i det nye år flyttes tilbage fra IBM.

IBM har mistet en af sine mest højtprofilerede kunder inden for outsourcing, idet finanshuset JPMorgan har valgt at afbryde sin kontrakt med verdens største it-selskab.

Aftalen blev indgået i 2002, hvor 4.000 ansatte blev flyttet fra JPMorgan til IBM. De skal nu flyttes tilbage, når aftalen stopper ved udgangen af året.

Det var meningen, at samarbejdet skulle have varet i syv år, og kontrakten havde en værdi på mere end 30 milliarder kroner.

Aftalen indebar, at IBM overtog styringen af blandt andet JPMorgans datacentre og data- og telefonnetværk. Finansselskabet planlagde dog selv at stå for udvikling og support til medarbejderne.

JPMorgan begrunder den afbrudte aftale med, at selskabet i juli blev slået sammen med Bank One. Det nye firma har væsentligt større kapacitet og dermed grundlag for at drive sin egen it-infrastruktur.

Flere topchefer i Bank One er samtidig kendt for at være modstandere af, at banker outsourcer it. Begrundelsen er, at teknologi er så vigtigt, at bankerne selv skal have kontrol over det.

Ifølge IBM skal selskabet fortsat levere hardware, software og tjenester til adskillige afdelinger i JPMorgan.

I Danmark solgte Danske Bank for en måned siden sin ejerandel i driftsselskabet DMdata til IBM samtidig med, at IBM købte Mærsk Data.

330 medarbejdere skal i den forbindelse flyttes fra banken til DMdata, og driftskontrakten blev forlænget fra den tidligere restløbetid på tre et halvt år til 10 år.

Danske Bank har ligesom JPMorgan valgt selv at tage hånd om system- og produktudvikling.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S