Kunde dropper gigantaftale med IBM

Finansselskabet JPMorgan har valgt at annullere en outsourcing-kontrakt til IBM til en værdi af mere end 30 milliarder kroner. JPMorgan vil selv stå for sin it-drift, og 4.000 ansatte skal i det nye år flyttes tilbage fra IBM.

IBM har mistet en af sine mest højtprofilerede kunder inden for outsourcing, idet finanshuset JPMorgan har valgt at afbryde sin kontrakt med verdens største it-selskab.

Aftalen blev indgået i 2002, hvor 4.000 ansatte blev flyttet fra JPMorgan til IBM. De skal nu flyttes tilbage, når aftalen stopper ved udgangen af året.

Det var meningen, at samarbejdet skulle have varet i syv år, og kontrakten havde en værdi på mere end 30 milliarder kroner.

Aftalen indebar, at IBM overtog styringen af blandt andet JPMorgans datacentre og data- og telefonnetværk. Finansselskabet planlagde dog selv at stå for udvikling og support til medarbejderne.

JPMorgan begrunder den afbrudte aftale med, at selskabet i juli blev slået sammen med Bank One. Det nye firma har væsentligt større kapacitet og dermed grundlag for at drive sin egen it-infrastruktur.

Flere topchefer i Bank One er samtidig kendt for at være modstandere af, at banker outsourcer it. Begrundelsen er, at teknologi er så vigtigt, at bankerne selv skal have kontrol over det.

Ifølge IBM skal selskabet fortsat levere hardware, software og tjenester til adskillige afdelinger i JPMorgan.

I Danmark solgte Danske Bank for en måned siden sin ejerandel i driftsselskabet DMdata til IBM samtidig med, at IBM købte Mærsk Data.

330 medarbejdere skal i den forbindelse flyttes fra banken til DMdata, og driftskontrakten blev forlænget fra den tidligere restløbetid på tre et halvt år til 10 år.

Danske Bank har ligesom JPMorgan valgt selv at tage hånd om system- og produktudvikling.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S