Artikel top billede

Efter første år på First North: Software-selskabet Konsolidator er steget med 360 procent i værdi

Det danske software-selskab Konsolidator blev noteret på minibørsen First North sidste år. Siden da er aktien steget med 360 procent.

Det danske it-selskab Konsolidator har haft et godt første år på First North-børsen.

Siden noteringen af Konsolidator, der står bag et software-system til regnskabskonsolidering i skyen, er aktien steget med omkring 360 procent.

Da aktierne blev udbudt kostede de 8,80 kroner stykket. I dag sælges de til 42 kroner per aktie.

Det skriver Børsen.

"De 50 millioner kroner vi har hentet i børsmarkedet, har vi brugt til markedsføring og til at skaffe kunder. Vi har nu 110 kunder og har en konstant ambition om at fordoble antallet af kunder i forhold til samme periode sidste år," siger administrerende direktør direktør Claus Finderup Grove til mediet.

Læs også: Dansk softwareselskab går på børsen med cloudbaseret finans-løsning - overtegnet med 141 procent

Han stiftede i 2014 selskabet sammen med Jack Skov samt Lars Højer Paaske. I ejerkredsen sidder også Michael Moesgaard Andersen, der tidligere har stået bag CBB Mobil og Configit.

Claus Finderup Grove har tidligere været i A.P. Møller- Mærsk og CFO i Clipper Group, mens Jack Skov tidligere har været CFO i Lindenberg Group og revisor i Deloitte. Lars Højer Paaske er softwarearkitekt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere