Ny sikkerhedsstandard for NemLog-in bliver forsinket

Sikkerhedsstandarden NSIS 2.0, der bliver den nye standard for brugen af NemLog-in, bliver først klar i 2021, melder Kombit.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Udrulningen af sikkerhedsstandarden NSIS 2.0, der skal sikre tilliden på tværs af offentlige systemer, når en brugers identitet skal verificeres, bliver udskudt til 2021.

Det skriver Kombit i en meddelelse.

Den nye standard indfører et ekstra lag af sikkerhed, som skal forebygge uretmæssig adgang til systemer og data i de offentlige forvaltninger og skulle have være rullet ud mod slutningen af 2020.

Her planlægges NemLog-in 3 nemlig at gå i luften, hvor NSIS 2.0 skal være den nye offentlige standard for brugen af NemLog-in.

Komit skriver, at udskydelsen bør være så forholdsmæssig kort, at det ikke vil lede til væsentlige konsekvenser for kommunerne, der står over for en opgradering af den såkaldte fælleskommunale Adgangstyring for Brugere.

Læs også: Siger farvel: NNIT overdrager stor NemLogin-opgave til ny leverandør

Kombit skal afklare brugen af løsning fra internationale udbydere

Udskydelsen af sikkerhedsstandard sker, da det er besluttet, at den nye standard skulle inkludere et tekniske hardware-modul, som vil kræve en større investering for Kombit og kommunerne.

Sidenhen har man dog fundet det sandsynligt, at løsningen i stedet kan baseres på ydelser fra større internationale leverandører som eksempelvis Amazon eller Microsoft.

Derfor er Kombit gået i gang med at undersøge navnlig sikkerhedsaspekter ved en sådan løsning via en tredjepart.

Kombit oplyser, at det vil holde kommunerne orienteret om fremdriften frem mod idriftsættelsen af NSIS 2.0 på den fælleskommunale Adgangsstyring for Brugere.

Læs også: Stor økonomiaftale skal bane vejen for nye it-projekter: Nu er 13 nye kommunale projekter med kunstig intelligens på vej

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub