Microsoft har udbetalt 88 millioner kroner i dusører: Covid-19 har været godt for it-sikkerhden

Microsoft har langet 88 millioner kroner over bordet i dusør til udviklere og hackere, der har hjulpet med at finde bugs i selskabets systemer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har over de seneste 12 måneder udbetalt 13,7 millioner dollar - omkring 88 millioner kroner - til udviklere, som har hjulpet selskabet med at finde bugs i dets systemer.

Pengene er blevet udbetalt som dusører under en række forskellige programmer, som Microsoft har sat i søen.

En hel stribe af de andre store software-selskaber har tilsvarende programmer.

Udsigten til at tjene penge på at finde sikkerhedshuller og bugs i systemerne er noget, der har vist sig at appellere til hackere, som gerne vil bruge deres skills i den gode sags tjeneste fremfor i kriminalitetens.

De 88 millioner kroner er mere end tre gange mere end det beløb, som Microsoft udbetalte i dusører i samme periode et år tidligere.

Det skyldes, at antallet af indrapporterede bugs er vokset betydeligt - blandt andet fordi Microsoft i det seneste år har søsat seks nye dusør-områder og flere såkaldte ‘research challenges’, der alle rummer muligheden for at tjene penge for hackerne.

De har fokus på at finde sårbarheder i blandt andet Dynamics 365, Azure, Edge on Chromium, XBox og Windows.

Microsoft meddeler, at de i alt otte nye områder har ‘tiltrukket mere end 1.000 godkendte indrapporteringer fra mere end 300 udviklere på seks kontinenter.’

Ifølge selskabet har Covid-19 haft en tydeligt effekt på antallet af indrapporteringer. Det kan skyldes, at udviklerne har haft mere tid derhjemme til at nørde igennem med koderne.

Du kan læse mere om Microsofts nye dusør-programmer her.

Læs også:

Microsoft fordobler dusør til hackere: Tilbyder over 250.000 for at afsløre Azure-sårbarheder

Apple åbner dusør-program for første gang: Nu kan alle finde bugs i Apples programmer

Mozilla tredobler dusøren for at finde sikkerhedshuller i Firefox

USA lokker hackere med stor dusør: Kan I hacke vores satellitter?

Apple tilbyder hackere fire gange højere dusør end Microsoft: Her er belønningen for at finde sårbarheder i din iPhone

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics