Microsoft har udbetalt 88 millioner kroner i dusører: Covid-19 har været godt for it-sikkerhden

Microsoft har langet 88 millioner kroner over bordet i dusør til udviklere og hackere, der har hjulpet med at finde bugs i selskabets systemer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har over de seneste 12 måneder udbetalt 13,7 millioner dollar - omkring 88 millioner kroner - til udviklere, som har hjulpet selskabet med at finde bugs i dets systemer.

Pengene er blevet udbetalt som dusører under en række forskellige programmer, som Microsoft har sat i søen.

En hel stribe af de andre store software-selskaber har tilsvarende programmer.

Udsigten til at tjene penge på at finde sikkerhedshuller og bugs i systemerne er noget, der har vist sig at appellere til hackere, som gerne vil bruge deres skills i den gode sags tjeneste fremfor i kriminalitetens.

De 88 millioner kroner er mere end tre gange mere end det beløb, som Microsoft udbetalte i dusører i samme periode et år tidligere.

Det skyldes, at antallet af indrapporterede bugs er vokset betydeligt - blandt andet fordi Microsoft i det seneste år har søsat seks nye dusør-områder og flere såkaldte ‘research challenges’, der alle rummer muligheden for at tjene penge for hackerne.

De har fokus på at finde sårbarheder i blandt andet Dynamics 365, Azure, Edge on Chromium, XBox og Windows.

Microsoft meddeler, at de i alt otte nye områder har ‘tiltrukket mere end 1.000 godkendte indrapporteringer fra mere end 300 udviklere på seks kontinenter.’

Ifølge selskabet har Covid-19 haft en tydeligt effekt på antallet af indrapporteringer. Det kan skyldes, at udviklerne har haft mere tid derhjemme til at nørde igennem med koderne.

Du kan læse mere om Microsofts nye dusør-programmer her.

Læs også:

Microsoft fordobler dusør til hackere: Tilbyder over 250.000 for at afsløre Azure-sårbarheder

Apple åbner dusør-program for første gang: Nu kan alle finde bugs i Apples programmer

Mozilla tredobler dusøren for at finde sikkerhedshuller i Firefox

USA lokker hackere med stor dusør: Kan I hacke vores satellitter?

Apple tilbyder hackere fire gange højere dusør end Microsoft: Her er belønningen for at finde sårbarheder i din iPhone

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job