Storbank undersøges af datamyndighed: Anklages for at overvåge ansatte

Datamyndighederne i Storbritannien undersøger storbanken Barclays for at bruge analysesoftware til overvåge de ansatte.

Artikel top billede

(Foto: © Ondine Goldswain /)

De britiske datamyndigheder, ICO, undersøger nu storbanken Barclays for at overvåge sine ansatte.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Datamyndighederne tager sagen op efter, at beskyldningerne om overvågning af bankens personale dukkede op medierne tidligere på året.

Her beskrev britiske medier at banken gjorde brug af analysesoftware fra virksomheden Sapience, der ved at overvåge de ansatte computere kan oplyse arbejdsgiveren om den ansatte effektivitet og arbejdsmønstre.

“Folk forventer, at deres privatliv også er privat ligesom, at de også har en forventning om, at de har ret til en vis grad af privatliv på deres arbejdsplads,” siger en talsperson for ICO til Reuters.

Ansatte bør informeres

Talspersonen påpeger ligeledes overfor Reuters, at hvis arbejdsgivere skal overvåge de ansatte, så bør de ansatte informeres om det,

“Hvis organisationerne vil overvåge de ansatte, så bør der var klarhed om formålet og hvilke fordele der er forbundet med det. Organisationer bør også sikre sig, at de ansatte er klar over hvordan og i hvilket omfang de bliver overvåget,” tilføjer talspersonen.

I 2017 blev Barclays ifølge Reuters ligeledes kritiseret for at bruge et system ved navn OpenEye, der registrerede hvor længe de ansatte sad ved deres skriveborde.

Læs også: EU-dom rejser en række nye GDPR-spørgsmål - Datatilsynet skal nu igang med klarlægning

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job