Opfattes som sikkerhedsrisiko i USA - men sælges i massevis i Danmark

Mange danske firmaer forhandler kinesisk overvågningsudstyr, som USA betragter som en trussel mod den nationale sikkerhed.

Artikel top billede

Mange danske forhandlere sælger kinesisk overvågningsudstyr, som USA har blacklistet som en trussel mod den nationale sikkerhed, skriver Finans.

Det drejer sig blandt andet om udstyr fra kinesiske Hikvision, der er delvist statsejet, og det kinesiske selskab Dahua.

De forhandles herhjemme af selskaber som Computersalg.dk, EET, Viditronic, Scanview og Lemvigh-Müller, skriver avisen.

Det er i USA forbudt at handle med de to virksomheder uden særlig tilladelse, da de er blevet placeret på den såkaldte entity-liste, som du kan læse mere om her: USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Ifølge avisen har amerikanske medier desuden tidligere beskrevet, hvordan kameraer fra Dahua har ‘skjulte bagdøre.’

Selskabet har indgået et strategisk samarbejde med danske Scanview, der sammen med Dahua har leveret overvågningsløsninger til blandt andet lufthavnene i Billund og København.

“Dahua er ejet af en privat mand. At de så er røget på den amerikanske liste, det er bare fordi, de er kinesiske. Der er ingen beviser. Det er bare fordi, de er kinesere og leverer overvågningsudstyr, så skal de på listen. Og det er måske ikke helt fair,” siger Scanviews direktør, Torsten Ussing, til avisen.

Hikvisions produkter anvendes af blandt andet Forsvaret, Aalborg Havn og Aalborg Kommune.

Det kan du læse mere om her: Kinesisk overvågningsudstyr installeret på danske krigsskibe: Forskere advarer mod risiko for spionage

Læs også:

USA på vej med nyt forbud: Virksomheder der bruger Huawei kan ikke længere sælge til staten

Danske forskere har hjulpet omstridt kinesisk selskab med algoritme til masseovervågning

Trump-regeringen hævder: Huawei og Hikvision kontrolleres af kinesisk militær

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS