Opfattes som sikkerhedsrisiko i USA - men sælges i massevis i Danmark

Mange danske firmaer forhandler kinesisk overvågningsudstyr, som USA betragter som en trussel mod den nationale sikkerhed.

Artikel top billede

Mange danske forhandlere sælger kinesisk overvågningsudstyr, som USA har blacklistet som en trussel mod den nationale sikkerhed, skriver Finans.

Det drejer sig blandt andet om udstyr fra kinesiske Hikvision, der er delvist statsejet, og det kinesiske selskab Dahua.

De forhandles herhjemme af selskaber som Computersalg.dk, EET, Viditronic, Scanview og Lemvigh-Müller, skriver avisen.

Det er i USA forbudt at handle med de to virksomheder uden særlig tilladelse, da de er blevet placeret på den såkaldte entity-liste, som du kan læse mere om her: USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Ifølge avisen har amerikanske medier desuden tidligere beskrevet, hvordan kameraer fra Dahua har ‘skjulte bagdøre.’

Selskabet har indgået et strategisk samarbejde med danske Scanview, der sammen med Dahua har leveret overvågningsløsninger til blandt andet lufthavnene i Billund og København.

“Dahua er ejet af en privat mand. At de så er røget på den amerikanske liste, det er bare fordi, de er kinesiske. Der er ingen beviser. Det er bare fordi, de er kinesere og leverer overvågningsudstyr, så skal de på listen. Og det er måske ikke helt fair,” siger Scanviews direktør, Torsten Ussing, til avisen.

Hikvisions produkter anvendes af blandt andet Forsvaret, Aalborg Havn og Aalborg Kommune.

Det kan du læse mere om her: Kinesisk overvågningsudstyr installeret på danske krigsskibe: Forskere advarer mod risiko for spionage

Læs også:

USA på vej med nyt forbud: Virksomheder der bruger Huawei kan ikke længere sælge til staten

Danske forskere har hjulpet omstridt kinesisk selskab med algoritme til masseovervågning

Trump-regeringen hævder: Huawei og Hikvision kontrolleres af kinesisk militær

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S