Opfattes som sikkerhedsrisiko i USA - men sælges i massevis i Danmark

Mange danske firmaer forhandler kinesisk overvågningsudstyr, som USA betragter som en trussel mod den nationale sikkerhed.

Artikel top billede

Mange danske forhandlere sælger kinesisk overvågningsudstyr, som USA har blacklistet som en trussel mod den nationale sikkerhed, skriver Finans.

Det drejer sig blandt andet om udstyr fra kinesiske Hikvision, der er delvist statsejet, og det kinesiske selskab Dahua.

De forhandles herhjemme af selskaber som Computersalg.dk, EET, Viditronic, Scanview og Lemvigh-Müller, skriver avisen.

Det er i USA forbudt at handle med de to virksomheder uden særlig tilladelse, da de er blevet placeret på den såkaldte entity-liste, som du kan læse mere om her: USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Ifølge avisen har amerikanske medier desuden tidligere beskrevet, hvordan kameraer fra Dahua har ‘skjulte bagdøre.’

Selskabet har indgået et strategisk samarbejde med danske Scanview, der sammen med Dahua har leveret overvågningsløsninger til blandt andet lufthavnene i Billund og København.

“Dahua er ejet af en privat mand. At de så er røget på den amerikanske liste, det er bare fordi, de er kinesiske. Der er ingen beviser. Det er bare fordi, de er kinesere og leverer overvågningsudstyr, så skal de på listen. Og det er måske ikke helt fair,” siger Scanviews direktør, Torsten Ussing, til avisen.

Hikvisions produkter anvendes af blandt andet Forsvaret, Aalborg Havn og Aalborg Kommune.

Det kan du læse mere om her: Kinesisk overvågningsudstyr installeret på danske krigsskibe: Forskere advarer mod risiko for spionage

Læs også:

USA på vej med nyt forbud: Virksomheder der bruger Huawei kan ikke længere sælge til staten

Danske forskere har hjulpet omstridt kinesisk selskab med algoritme til masseovervågning

Trump-regeringen hævder: Huawei og Hikvision kontrolleres af kinesisk militær

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision