Opfattes som sikkerhedsrisiko i USA - men sælges i massevis i Danmark

Mange danske firmaer forhandler kinesisk overvågningsudstyr, som USA betragter som en trussel mod den nationale sikkerhed.

Artikel top billede

Mange danske forhandlere sælger kinesisk overvågningsudstyr, som USA har blacklistet som en trussel mod den nationale sikkerhed, skriver Finans.

Det drejer sig blandt andet om udstyr fra kinesiske Hikvision, der er delvist statsejet, og det kinesiske selskab Dahua.

De forhandles herhjemme af selskaber som Computersalg.dk, EET, Viditronic, Scanview og Lemvigh-Müller, skriver avisen.

Det er i USA forbudt at handle med de to virksomheder uden særlig tilladelse, da de er blevet placeret på den såkaldte entity-liste, som du kan læse mere om her: USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Ifølge avisen har amerikanske medier desuden tidligere beskrevet, hvordan kameraer fra Dahua har ‘skjulte bagdøre.’

Selskabet har indgået et strategisk samarbejde med danske Scanview, der sammen med Dahua har leveret overvågningsløsninger til blandt andet lufthavnene i Billund og København.

“Dahua er ejet af en privat mand. At de så er røget på den amerikanske liste, det er bare fordi, de er kinesiske. Der er ingen beviser. Det er bare fordi, de er kinesere og leverer overvågningsudstyr, så skal de på listen. Og det er måske ikke helt fair,” siger Scanviews direktør, Torsten Ussing, til avisen.

Hikvisions produkter anvendes af blandt andet Forsvaret, Aalborg Havn og Aalborg Kommune.

Det kan du læse mere om her: Kinesisk overvågningsudstyr installeret på danske krigsskibe: Forskere advarer mod risiko for spionage

Læs også:

USA på vej med nyt forbud: Virksomheder der bruger Huawei kan ikke længere sælge til staten

Danske forskere har hjulpet omstridt kinesisk selskab med algoritme til masseovervågning

Trump-regeringen hævder: Huawei og Hikvision kontrolleres af kinesisk militær

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory