Microsoft vil sælge billig-Windows til indere

En milliard indere vil fra næste år få mulighed for at købe en skrabet version af Microsofts styresystem Windows. Microsoft vil ekspandere på nye spirende it-markeder, og derfor giver softwaregiganten rabat til udvalgte lande.

Microsoft går på charmeoffensiv i verdens næstmest folkerige land, Indien.

Softwaregiganten vil udbyde den særlige discountudgave af Windows, som selskabet tidligere har introduceret i blandt andet Thailand.

Dermed har Microsoft taget endnu et skridt for at sikre sig et fodfæste på de spirende it-markeder i Asien.

Her kæmper Microsoft dels mod massiv piratkopiering, samt konkurrence fra blandt andet Linux på det almindelige pc-marked, hvor Microsoft dominerer i Vesten.

Microsoft har tidligere offentliggjort planer om den særlige Windows Starter Edition i Thailand, Malaysia, Indonesien og senest Rusland. Nu kommer Indien, som har over en milliard indbyggere, hvor det endnu kun er en marginal procentdel, som bruger it.

- Vi tror på, at dette skridt vil sætte skub i brugen af it, så vi kan skabe en ny generation af teknologibevidste borgere, som kan bidrage til Indiens vækst mod at blive en it-supermagt, udtaler Microsofts chef i Indien, Ravi Venkatesan, i en pressemeddelelse.

Den særlige Windows-udgave er en barberet udgave af Windows XP, som er tilpasset lokale forhold, men mangler flere funktioner i forhold til den version, Microsoft sælger i andre lande.

Microsoft vil begynde at sælge den skrabede Windows-version til inderne fra begyndelsen af 2005.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S