Skype-investoren Morten Lund har måtte pantsætte sin villa: Nye projekter er i dyb gæld

Morten Lund måtte pantsætte sin bolig, og samtidig har hans seneste projekter en gæld på 25 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Den danske serieiværksætter og tidligere Skype-investor Morten Lund er med sine seneste projekter havnet i alvorlig pengenød.

Ifølge Finans har han for nylig måtte pantsætte sin villa, der angiveligt også har haft strømmen kappet i flere dage.

Samtidig viser et stærkt forsinket regnskab for Morten Lunds selskab, der står bag de to projekter Poshtel og Elleville, at selskabet i 2019 havde en gæld på 25,2millioner kroner.

"Selskabet har i 2019 ikke haft den forventede omsætningsfremgang, hvilket hovedsagelig skyldes, at et allerede godkendt projekt blev annulleret på grund af væsentlige uoverensstemmelser mellem investorerne i projektet," lyder det ifølge Finans i en regnskabsnote fra Poshtel.

Læs også: Morten Lund har været mangemillionær, konkurs og hængt ud med både Richard Branson og Elon Musk: "Min pris er, at jeg skal have 10 procent af dig for evigt"

Kendt for sine investeringer

Morten Lund er kendt for sin succesrige involvering i store danske og internationale startup-eventyr som Skype, Zyb, Kazaa og Tradeshift, men også for den mildt sagt mindre succesrige investering i det konkursramte Nyhedsavisen.

Med sine seneste projekter har han med Poshtel, som han kalder for 'A boutique hotel in a box” ønsket at opføre et globalt netværk af containerhoteller, mens han med projektet Elleville har ønsket opføre en trælandsby i Nordsjælland.

I 2019 forklarede han om konceptet i et interview med Computerworld:

“Det er en ide, der er vokset på mig efter, at jeg for fem til seks år siden begyndte at komme steder, hvor folk havde noget utroligt smukt land. Når jeg besøgte folk de steder, så talte vi meget om, at vi burde bygge noget smart og modulært, der er let at opføre. Det kunne være noget campingvogns-lignende. Det har jeg flere gange siddet og jammet med blandt andet Bjarke Ingels om,” sagde til Computerworld.

Læs hele interviewet her:
Skype-investoren Morten Lund er i gang med nye satsninger: "Jeg er på udkig efter industrier, der er helt fucked up"

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS