Efter langvarig magtkamp: Nu rejser venturefonden Nordic Eye en kvart milliard kroner

Den danske venturefond Nordic Eye har netop rejst 246 millioner kroner i en ny kapitalrunde. Det sker kort tid efter, at selskabet har afsluttet en lang magtkamp mellem de to stiftede Lars Tvede og Peter Warnøe.

Artikel top billede

"Den nye kapitalrejsning er vigtig for, at vi kan gå med som ledende investor i flere af de virksomheder, hvor vi allerede har investeret, og som klarer sig rigtig godt,” siger Peter Warnøe

Den danske venturefond Nordic Eye har rejst 246 millioner kroner i en ny investeringsrunde. Det skriver Børsen.

Den nye kapitaltilførelse kommer blot få dage efter, at fonden afsluttede et meget omtalt magtopgør mellem de to stiftere Lars Tvede og Peter Warnøe.

Læs også: Warnøe og Lars Tvede indgår forlig i striden om Nordic Eye

Klar med ny investering i robot-virksomhed

Ifølge Børsen er en del af kapitalen allerede blevet brugt på at investere yderligere 75 millioner kroner i robotselskabet Blue Ocean Robotics, hvilket betyder, at Nordic Eye nu ejer 23 procent af selskabet.

“Vores første fond er allerede fuldt investeret, og den nye kapitalrejsning er vigtig for, at vi kan gå med som ledende investor i flere af de virksomheder, hvor vi allerede har investeret, og som klarer sig rigtig godt,” siger Peter Warnøe til Børsen.

Som led i forliget, der afsluttede magtkampen i Nordic Eye, kan Peter Warnøe fortsætte i selskabet, mens Lars Tvede stopper som partner i selskabet. Lars Tvede beholder dog sin ejerandel, hvilket sikrer, at han stadigvæk kan få del i fremtidige gevinster fra selskabet.

Udover Blue Ocean Robotics har Nordic Eye blandt andet også investeret i selskaber som Airhelp, Coinify og Tattoodo.

Læs også:
Den danske rigmand Lars Tvede løfter sløret for sine investeringer: Sådan finder han de mest lovende it-selskaber

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job