Tre danske it-virksomheder har kurs mod at blive europæiske tech-giganter

Valuer.ai, CanopyLAB og Radiobotics er med i slutspurten om prisen som Future Unicorn i Europa.

Artikel top billede

Valuer.ai, CanopyLAB og Radiobotics er sammen med 17 andre europæiske vækstvirksomheder vurderet til at kunne blive den næste unicorn i Europa, hvilket vil sige en virksomhed med potentiale til at opnå en markedsværdi på over en milliard dollar, skriver organisationen IT-Branchen i en pressemeddelelse.

Valuer leverer en digital platform, der via kunstig intelligens matcher små innovative vækstvirksomheder med større og mere etablerede virksomheder og investorer, så de kan begynde et professionelt samarbejde. En slags LinkedIn eller Tinder for innovation.

CanopyLAB udbyder en social læringsplatform baseret på AI, mens Radiobotics laver augmented radiologi indenfor røntgenbilleder.

Prisen uddeles af den internationale brancheorganisation Digitaleurope, der repræsenter over 35.000 virksomheder rundt i Europa.

Vinderne af prisen de to foregående år var danske virksomheder – nemlig Umbraco i 2019 og Corti i 2020.

“Det er et tegn på, at vi i Danmark har en helt særlig evne til at opbygge stærke og nytænkende vækstvirksomheder inden for tech. Men det er vigtigt, at vi skaber nogle rammer for, at de også kan blive unicorns med base i Danmark. Ellers går vi glip af dansk vækst og arbejdspladser,” siger Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Her er listen over de nominerede til Future Unicorn Award 2021:

- Art-FI, Frankrig.

- BETTER, Slovenien.

- CanopyLAB, Danmark.

- DefinedCrowd, Portugal.

- Exeger, Sverige.

- FintechOS, Rumænien.

- Garrison, Storbritannien.

- Inmatica, Italien.

- Interact Medical Technologies, Tyrkiet.

- IS Wireless, Polen.

- Ocean Sun, Norge.

- Oncomfort, Belgien.

- Oncompass Medicine, Ungarn.

- Ondato, Litauen.

- Qarnot Computing, Frankrig.

- Radiobotics, Danmark.

- Servvis, Tyrkiet.

- SwiftComply, Irland.

- Valuer.ai, Danmark.

- Veriff, Estland.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job