Tre danske it-virksomheder har kurs mod at blive europæiske tech-giganter

Valuer.ai, CanopyLAB og Radiobotics er med i slutspurten om prisen som Future Unicorn i Europa.

Artikel top billede

Valuer.ai, CanopyLAB og Radiobotics er sammen med 17 andre europæiske vækstvirksomheder vurderet til at kunne blive den næste unicorn i Europa, hvilket vil sige en virksomhed med potentiale til at opnå en markedsværdi på over en milliard dollar, skriver organisationen IT-Branchen i en pressemeddelelse.

Valuer leverer en digital platform, der via kunstig intelligens matcher små innovative vækstvirksomheder med større og mere etablerede virksomheder og investorer, så de kan begynde et professionelt samarbejde. En slags LinkedIn eller Tinder for innovation.

CanopyLAB udbyder en social læringsplatform baseret på AI, mens Radiobotics laver augmented radiologi indenfor røntgenbilleder.

Prisen uddeles af den internationale brancheorganisation Digitaleurope, der repræsenter over 35.000 virksomheder rundt i Europa.

Vinderne af prisen de to foregående år var danske virksomheder – nemlig Umbraco i 2019 og Corti i 2020.

“Det er et tegn på, at vi i Danmark har en helt særlig evne til at opbygge stærke og nytænkende vækstvirksomheder inden for tech. Men det er vigtigt, at vi skaber nogle rammer for, at de også kan blive unicorns med base i Danmark. Ellers går vi glip af dansk vækst og arbejdspladser,” siger Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Her er listen over de nominerede til Future Unicorn Award 2021:

- Art-FI, Frankrig.

- BETTER, Slovenien.

- CanopyLAB, Danmark.

- DefinedCrowd, Portugal.

- Exeger, Sverige.

- FintechOS, Rumænien.

- Garrison, Storbritannien.

- Inmatica, Italien.

- Interact Medical Technologies, Tyrkiet.

- IS Wireless, Polen.

- Ocean Sun, Norge.

- Oncomfort, Belgien.

- Oncompass Medicine, Ungarn.

- Ondato, Litauen.

- Qarnot Computing, Frankrig.

- Radiobotics, Danmark.

- Servvis, Tyrkiet.

- SwiftComply, Irland.

- Valuer.ai, Danmark.

- Veriff, Estland.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S