Bøger: Her er Bill Gates’ bud på gode titler efter et gennemført træls år

De fleste glæder sig til at vende, 2020 ryggen, men der er faktisk kommet en del spændende bøger på markedet undervejs, og Bill Gates giver sit bud på nogle af de bedste.

Artikel top billede

Bill Gates er som bekendt stifter af Microsoft og en af verdens mest velhavende og flittige filantroper, men dertil også en læsehest ud over det sædvanlige.

Det vidste man måske allerede, men ellers er det noget, han taler en del om i den udmærkede Netflix-serie Inside Bill’s Brain.

Flere gange årligt udsender Gates en liste over bøger, der er værd at kaste sig over. Det er med til at gøre ham til en af bogbloggere, som der lyttes til på globalt plan, og her i december kom så årets juleliste med den passende titel ”5 good books for a lousy year.”

Da 2020 ikke kun stod i coronaens, men særligt i USA også i raceurolighedernes tegn, er det ikke sært at en af bøgerne på listen er The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness.

Her beskæftiger Michelle Alexander sig med, hvorfor sorte amerikanere i langt højere grad end deres lysere medborgere havner bag tremmer.

En anden bog er den ledelsesorinterede Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World af David Epstein.

Den handler om, at virksomheder ikke kun skal fokusere på de specialister, der unægtelig kan være nødvendige og ufatteligt værdifulde. Men at man også bør sørge for at have tilstrækkeligt mange medarbejdere, der er orienterede i bredden og gode til lidt af hvert.

Dertil kommer den også herhjemme meget roste koldkrigsbog The Spy and the Traitor: The Greatest Espionage Story of the Cold War af Ben Macintyre.

Listen findes i sin helhed på GatesNotes – inklusive links til Gates’ mere detaljerede omtale af hver enkelt titel.

Den omfatter foruden de nævnte bøger også en titel om 2. verdenskrig og en opløftende beretning om, hvordan forskning og medicinsk innovation har forbedret livet for mennesker med den frygtede lungesygdom, cystisk fibrose.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse