Tech-moguler topper Forbes' liste over verdens rigeste: Bezos, Musk og Gates til tops

Det er store profiler fra tech-industrien, der topper Forbes' årlige opgørelse over verdens rigeste mennesker. Se her, hvem der stryger til tops.

Artikel top billede

Den absolutte elite blandt verdens milliardærer kommer fra tech-branchen.

Det tydeliggør Forbes' nyeste opgørelse over klodens rigeste personer.

Det amerikanske magasin udgiver hvert år en liste over verdens milliardærer og for fjerde gang i træk, er det Amazon-grundlæggeren Jeff Bezos, der løber med førstepladsen.

Det skriver Reuters.

På andenpladsen findes en ligeså velkendt skikkelse i form af Elon Musk, der står bag Paypal, Tesla og rumfartsselskabet SpaceX. Han har taget et enormt spring op ad listen, da han forrige år kom ind på en 31. plads.

For et par måneder tilbage befandt Elon Musk sig endda på førstepladsen, da Teslas aktiekurs steg til nye højder og nåede op omkring 900 dollar stykket.

Hans formue er i høj grad bundet op på Tesla-aktier, hvilket også betød, at han måtte overlade pladsen til Amazon-stifteren igen, da kursen tog et større dyk.

På listens tredjeplads findes Bernard Arnault, der er topchef for LVMH, der står bag brands som Louis Vuitton og Moet Chandon.

Han er efterfulgt af yderligere to tech-profiler.

Microsoft-grundlæggeren Bill Gates indtager fjerdepladsen mens Mark Zuckerberg, CEO og grundlægger af Facebook, sidder på femtepladsen.

Ifølge Forbes' opgørelse har verden nu 2.755 milliardærer, hvilket er det høejste antal nogensinde. Samtidig er deres formuerne blevet langt større end tidligere.

De ultrarige er blevet rigere i løbet af et år, hvor coronakrisen har hærget.

Milliardærerne på listen har en samlet formue for 13,1 billioner dollar, hvilket svarer til 82 billioner danske kroner (82.000 milliarder kroner).

Forrige år lød den samlede formue på otte billioner dollar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S