Eksplosion i hackerangreb får pengene til at vælte ind over cybersikkerheds-startups

Cybersikkerhedsstartups er den nye guldmine for investorer. Netskope samlede 1,1 milliard kroner ind i kappital på en måned. Virksomheden "kunne have skaffet en millard dollar i kapital," hvis de ville.

Artikel top billede

Startup-virksomheden Netskope, der tilbyder en cybersikkerhedsplatform til erhvervsdrivende, svømmer i interesserede investorer.

Ikke fordi Netskope har gjort sig særligt til eller har været ude aktivt at søge kapital.

Faktisk bare fordi, at 2021 har budt på enormt mange cyberangreb.

Sanjay Beri, der er administrerende direktør for Netskope, er gennem året blevet kontaktet af investorer, der ønsker at placere penge i hans forretning, fordi den befinder sig i en industri, der vokser hver gang et nyt cyberangreb kommer til offentlighedens kendskab.

Den øgede kriminalitet på nettet har øget cybersikkerhedsmarkedet og fortsætter med at gøre det hver eneste dag.

På trods af, at Netskope egentligt ikke ledte efter kapital, så har virksomheden nu rejst 300 millioner dollar - 1,10 milliarder kroner - bare i denne måned. Dermed har virksomheden nået en vurdering på 47 milliarder kroner - sidste år lå denne kun på 17 milliarder.

Og der var faktisk mere at hente, hvis Netskope have villet det, fortæller Sanjay Beri.

"Vi kunne have skaffet en millard dollar i kapital," lyder det fra startup-stifteren til New York Times.

Cybersikkerhed bliver mere end dobbelt så meget værd

In alt har investorer på nuværende tidspunkt hældt mere end 12,2 milliarder dollar - næsten 77 milliarder kroner - i nystartede virksomheder, der sælger sikkerhedsprodukter og -tjenester i år.

Særligt cloud-sikkerheds-produkter, identifikationsverifikations-produkter og privacy-beskyttelse er populære.

Det overstiger allerede de 65 milliarder, som cybersikkerhedsfirmaer indsamlede i hele 2020.

Udviklingen følger slavisk de store angreb, som vi har set i år som hacket på olierørrledningen Colonial Pipeline, softwareleverandøren Kaseya, der kun lige har fået frigivet mere end 1.000 virksomheders data igen og kødproducenten JBS.

De kriminelle succeser har givet anledning til bekymring blandt virksomheder og regeringer, hvilket har ført til øgede udgifter til sikkerhedsprodukter.

Verdensomspændende udgifter til informationssikkerhed og relaterede tjenester forventes at nå 150 milliarder dollar i år, en stigning på 12 procent fra for et år siden, ifølge forskningsfirmaet Gartner.

Den gennemsnitlige vurdering af cybersikkerhedsfirmaer, der skaffede ny kapital i år, er mere end fordoblet fra 221,8 millioner dollar i 2020 til 524,1 millioner dollar, ifølge PitchBook.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect