Joe Biden: Cyberangreb kan blive årsagen til væbnet krig

USA's præsident Joe Biden advarer, at en eventuel væbnet krig mellem USA og en stormagt kan være resultatet af cyberangreb.

Artikel top billede

(Foto: Adam Schultz / Adam Schultz)

Den globale slagmark er i de seneste år rykket mere og mere ind i den digitale sfære, hvor cyberangreb er blevet en anden form for krigsførelse end raketter og kugler.

Men situationen med cyberangreb er nu så alvorlig, at USA's præsident Joe Biden advarer mod, at det kan komme så vidt, at cyberkrigsførelse kan blive katalysatoren, hvis der udbryder væbnet krig mellem USA og en anden stormagt.

Det skriver Reuters.

"Jeg tror, det er mere end sandsynligt, at hvis vi ender i en krig - en rigtig krig med kugler mod en stormagt - vil det være som konsekvens af et cyberangreb med store konsekvenser, og det vil stige eksponentielt," lyder det fra Joe Biden i en tale i forbindelse med et besøg hos USA's nationale efterretningstjeneste.

USA's cyberkapacitet er blevet en af de vigtigste dagsordener for Biden-administrationen efter en serie af angreb mod virksomheder og infrastruktur i USA.

I sin tale tirsdag understregede Joe Biden ligeledes, at Kina truer den globale verdensorden.

Også Rusland bliver set som en stigende trussel fra Washington, hvor Joe Biden for ikke lang tid siden havde et møde med den russiske præsident Vladimir Putin om blandt andet et øget samarbejde i cyberspace.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job