Twitter indgår samarbejde med internationale nyhedsbureauer

I et forsøg på at dæmme op for falske nyheder har Twitter indgået samarbejde med Reuters og AP.

Artikel top billede

For yderligere at dæmme op for misinformation og falske nyheder har Twitter indgået samarbejde med nyhedsbureauerne Reuters og AP.

Det skriver Børsen.

På det sociale medie skal nyhedsbureauerne hjælpe til med at troværdige informationer om aktuelle begivenheder og emner er tilgængelige, når de forekommer.

nyhedsbureauerne vil navnlig komme i spil i situationer, hvor der er forskellige meninger om fakta, lyder det fra Twitter.

Ifølge det sociale medie er samarbejdet sin første slags i forhold til at dæmme op for misinformation.

"AP har en lang historie med tæt samarbejde med Twitter og andre platforme om at øge mulighederne for faktabaseret journalistik," lyder det fra AP's vicepræsident Tom Januszewski.

Også Facebook har taget en række skridt i kampen mod bedre at styre, hvad der sker af ulovligheder og misinformation på sin platform.

Facebook har blandt andet investeret næsten 800 millioner kroner i et Tilsynsråd med Danmarks tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt i spidsen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS