TDC betaler høj pris for Song-sejr

Med et hårdt knock-out slag har TDC sendt Tele2 til tælling. Håndklædet vil højst sandsynligt lande i ringen inden for kort tid. TDC kommer dog ikke billigt til sejren. Selskabets finansielle frihed begrænses, og planerne om at købe mere af Polkomtel kan blive ramt.

TDC har lagt godt 1,3 milliarder kroner oven i sit oprindelige købstilbud for at sikre sig majoriteten af aktierne i Song Networks.

Det er en høj pris, der hæmmer selskabets opkøbsmuligheder, vurderer en analytiker.

TDC presser nemlig sin finansielle position ved at kaste så mange penge efter en nordisk udvidelse. Det kan betyde, at en øget fokusering på Central- og Østeuropa kan gå fløjten.

Reducerer chancen for flere aktier

- Den høje pris reducerer TDC's finansielle fleksibilitet. Det øger risikoen for, at selskabets 10 procent beholdning af egne aktier pøses tilbage i aktiemarkedet. Og det reducerer TDC's chancer for at købe flere aktier i Polkomtel, skriver investeringsbanken Alfred Berg i et notat.

Banken er ikke overbevist om, at Song er strategisk vigtig for TDC.

Analytikere har tidligere påpeget, at Central- og Østeuropa tilbyder bedre vækstmuligheder for TDC, som kan få mere ud af sine penge ved at investere i denne region.

Londonbanken Morgan Stanley har tidligere vurderet, at smertegrænsen for TDC's evner til at købe mere op i Polkomtel, som TDC allerede ejer en femtedel af, lå på et bud mellem 90 og 95 svenske kroner per aktie i Song Networks. Den er nu nået.

Tele2 næppe interesseret

TDC's bud på 95 svenske kroner per aktie i Song er en fordobling af kursen for aktionærerne i Song Networks i forhold til prisen, inden TDC bød første gang, og analytikerne regner nu med at Tele2 bakker ud med en trecifret milliongevinst.

- Jeg tror ikke, at Tele2 på langt sigt har interesse i at beholde en minioritetsaktiepost i Song Networks, siger analytiker Per Hansen fra Jyske Bank.

Han bakkes op af Peter Moltke fra HSH Gudme, der lægger vægt, at det ikke har været kotume, at Stenbeck-dynastiet - der er storaktionær i Tele2 - sidder som finansiel investor. Det ønsker kontrollen over de selskaber, der investeres i.

- Jeg har vanskeligt ved at se, hvordan Tele2 kan komme ind i dansen igen. Selskabet tager nok gevinsten og leder efter en ny løsning. Tele2 er jo i forvejen stor i Sverige, og selv om selskabet var interesseret i Song, kan det leve videre uden, siger Peter Moltke.

Beholder Tele2 sin aktieandel i Song Networks, kan selskabet blokere TDC's adgang til likviditeten og skatteunderskuddet, som er en væsentlig faktor, hvis købet skal være lønsomt.

Det er også muligt, at Tele2 vil bruge sin andel til at forhandle bedre betingelser i en aftale, der skal sikre Tele2 adgang til Songs netværk. Det vurderer Enskilda Securities, der forventer en afklaring inden ugen er omme.

Købet af Song Networks har strategisk værdi for TDC i form af en bedre nordisk platform, ligesom bolden nu skubbes over på TeliaSoneras hjemmebane, så TDC undgår udelukkende at være i forsvarsposition på hjemmemarkedet.

TDC har ikke med ordentlig kraft været i stand til at presse de nordiske konkurrenter på deres markeder. Købet af Song Networks giver denne mulighed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS