Afpressere truer forfattere med dårlige anmeldelser på Goodreads

Gode eller elendige anmeldelser er udslagsgivende for, hvad vi køber online og hos hvem. Men falske anmeldelser plager forbrugere og virksomheder, koster verdenssamfundet milliarder – og kulturen går heller ikke fri. Senest er kriminelle begyndt at afpresse forfattere med truslen om dårlige anmeldelser på verdens største bogsite.

Artikel top billede

De fleste af os tjekker Trustpilot, før vi handler på en ny onlineshop, uanset om vi skal have et ton grus til indkørslen eller et par sko. Bare for en sikkerheds skyld. Fuldstændig ligesom vi slår op på Tripadvisor eller Yelp, før vi booker hotel eller restaurant.

Men kan man stole på det, man læser på reviewsiderne? Ikke ubetinget.

Faktisk er der så ufatteligt mange falske anmeldelser i omløb, at World Economic Forum (WEF) i sidste uge estimerede, at det årligt koster verdensøkonomien 152 milliarder amerikanske dollar.

Nogle falske anmeldelser er kunstigt positive og tjener til at fremme et produkt, der måske ikke er så godt endda. WEF anslår eksempelvis, at gode ratings på Yelp næ sten kan fordoble en restaurants overskud.

Andre anmeldelser har den stik modsatte effekt, og Goodreads er et godt eksempel på begge tendenser.

Det Amazonejede Goodreads er uden sammenligning verdens største og mest indflydelsesrige bogsite. Sitets kerne er boganmeldelser fra læsere, og ratingen på Goodreads er en stærk faktor for en bogs salg.

Herunder for, om en forfatter får succes og champagne eller dømmes til fiasko, glemsel og flade håndmadder.

Betalet bot-netværk

Derfor betaler visse forlag brugere eller botnetværk for at producere gode anmeldelser for at booste salget. Sådan har det faktisk været længe, og New York Times skrev endda uddybende om fænomenet helt tilbage i 2012.

Omvendt forsøger kriminelle i stigende grad at afpresse forfattere med trusler om at banke deres rating helt i bund og skræmme læsere væk. Vil man undgå at blive ”bombet”, skal der betales ved kasse ét. Ellers falder hammeren i form af hundredvis af virkeligt ringe brugeranmeldelser.

Det har Time Magazine netop skrevet en stor artikel om. Her vurderer forfattere og forlag, at selv om Goodreads og Amazon ganske vist gør noget for at mindske problemet, så gør de slet ikke nok.

Men det burde de måske. For, som World Economic Forum konstaterer, så skader den rå mængde af falske anmeldelser både virksomheders indtjening samt de forbrugere, der enten lokkes til at løbe elendige produkter – eller som går glip af bedre alternativer. Falske omtaler er helt enkelt ødelæggende for den fri konkurrence.

Og hvad kan vi så selv gøre som forbrugere, der gerne vil gøre det bedste køb – eller finde den næste spændende bog at læse?

Det er der mange gode bud på, men særligt skal man særlig være på vagt, hvis der er skrevet et stort antal meget positive eller meget negative anmeldelser afgivet indenfor et kort tidsrum.

Eller hvis en af de mistænkeligt venlige (eller fjendtlige) brugere har skrevet meget få anmeldelser, er ekstremt unuancerede eller ikke har uddybet anmeldelsen. Eller hvis vedkommende måske endda fremstår småskør og BRUGER ENORMT MANGE STORE BOGSTAVER OG UDRÅBSTEGN!!!

Man skal, kort sagt, bruge lidt mere tid på at læse mellem linjerne og ikke kun fokusere på den samlede karaktér. Så får man langt bedre grundlag at basere sit køb eller ikke-køb på – og undgår (måske) også indirekte at bakke op om snydepelse, der prøver at game systemet.

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til tekniske projekter og arkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S