Top-domænerne .post og .travel på vej

To nye toplevel-domæner - .post og .travel - er kommet et skridt nærmere endelig godkendelse. Det vil i så fald være de første nye net-endelser siden 2000, hvor syv nye kom til.

To nye såkaldte toplevel-domæner, .post og .travel, er nået et skridt videre mod endelig godkendelse i The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, ICANN. Det skriver Associated Press (AP).

Det betyder, at det sandsynligvis allerede vil blive muligt at registrere adresser med disse to endelser til næste år.

Det er en international sammenslutning af både private og offentlige aktører på post- og forsendelsesområdet, som har anmodet om at få toplevel-domænet .post.

Post-system

Ideen er, at man engang i fremtiden vil kunne bruge domænet i forbindelsen med et reelt digitalt post-distributionssystem, som forskellige aktører kan kobles på, skriver AP.

En interesseorganisation for rejsebranchen står på samme måde bag opfordringen til at få .travel oprettet, og ser både rejsebureauer, flyselskaber, hoteller og feriedestinationer som potentielle brugere.

ICANN har kun oprettet en håndfuld toplevel-domæner ud over de, som specifikt tilhører forskellige lande, siden domænenavns-systemet blev taget i brug i 1980erne.

I 2000 kom syv nye domæner til, inklusive .biz, .info og .museum, men de har langt fra vundet den samme udbredelse som navnlig .com, men også .net og .org-endelserne, som altså har eksisteret i mere end 20 år.

Også domænet .eu er nået videre i processen og forventes taget i brug næste år, men her foregår forhandlingerne via den europæiske domæne-organisation Eurid, som skal forhandle med ICANN.

Blandt de andre topleveldomæner, som endnu overvejes, men som ikke er nået så langt i processen som .post og .travel, er .xxx for pornotjenester, .asia og .jobs.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job