Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Fra i morgen kan digitale produkter blive it-sikkerheds-kvalitetsstemplet i Danmark

D-mærket skal sikre købere ro i maven, når de indkøber digitale løsninger af danske virksomheder. Fra i morgen får Danmark en ny frivillig mærkningsordning for digitale produkter.

Økologien har Ø-mærket. Og i morgen får digitale varer også et nyt kvalitetsstempel - D-mærket.

D-mærket skal vise forbrugere, hvilke digitale varer, de kan handle. Når de vil være sikker på, at købe produkter fra firmaer med digital ansvarlighed og ordentlig dataetik.

Det skriver Berlingske.

Bag kvalitetsstemplet, der blev over et år forsinket, står organisationer som Dansk Erhverv, Dansk Industri, SMV Danmark, Forbrugerrådet Tænk og Industriens Fond. Sidstnævnte har i den forbindelse givet en bevilling på 18 millioner kroner for tilblivelsen af mærkningsordningen.

Indtil videre er mærkningen frivillig, og et redskab til at give dititale produkter med kvalitetsstemplet en ekstra fordel i markedskonkurrencen, når forbrugerne vælger digitale produkter.

Håbet er at mærket vil blive en afgørende faktor, når virksomheder og det offentlige skal indkøbe it-løsninger.

For at få D-mærket er der en række kriterier, der skal være på plads, før en vare må stemplet. De otte kriterier kan du se herunder.

Desuden koster et årligt abonnement på at have D-mærket et sted mellem 2.800 kroner og 52.250 kroner, alt efter virksomhedens størrelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere