Fra i morgen kan digitale produkter blive it-sikkerheds-kvalitetsstemplet i Danmark

D-mærket skal sikre købere ro i maven, når de indkøber digitale løsninger af danske virksomheder. Fra i morgen får Danmark en ny frivillig mærkningsordning for digitale produkter.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Økologien har Ø-mærket. Og i morgen får digitale varer også et nyt kvalitetsstempel - D-mærket.

D-mærket skal vise forbrugere, hvilke digitale varer, de kan handle. Når de vil være sikker på, at købe produkter fra firmaer med digital ansvarlighed og ordentlig dataetik.

Det skriver Berlingske.

Bag kvalitetsstemplet, der blev over et år forsinket, står organisationer som Dansk Erhverv, Dansk Industri, SMV Danmark, Forbrugerrådet Tænk og Industriens Fond. Sidstnævnte har i den forbindelse givet en bevilling på 18 millioner kroner for tilblivelsen af mærkningsordningen.

Indtil videre er mærkningen frivillig, og et redskab til at give dititale produkter med kvalitetsstemplet en ekstra fordel i markedskonkurrencen, når forbrugerne vælger digitale produkter.

Håbet er at mærket vil blive en afgørende faktor, når virksomheder og det offentlige skal indkøbe it-løsninger.

For at få D-mærket er der en række kriterier, der skal være på plads, før en vare må stemplet. De otte kriterier kan du se herunder.

Desuden koster et årligt abonnement på at have D-mærket et sted mellem 2.800 kroner og 52.250 kroner, alt efter virksomhedens størrelse.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune